У Південно-Африканській Республіці знову гостро постало питання, чи останній білий президент цієї країни, лауреат Нобелівської премії миру Фредерік де Клерк знав про ескадрони смерті й чи мав відношення до них. 13 років тому де Клерк отримав Нобелівську премію миру за те, що покінчив з апартеїдом у своїй країні. Тепер, через півтора десятиліття після вбивств чорношкірих, те лихоліття знову повернулося до екс-президента «жахом з минулого». У ПАР знову дискутують, чи останній білий президент знав про кампанію вбивств, бомбових замахів та тортур стосовно противників тодішнього режиму? «Тепер на адресу людини, яка покінчила з правлінням білих у ПАР і звільнила Нельсона Манделу, звучать звинувачення: «Ти також убивця, і твій Нобель заплямований кров'ю», — пише британська газета «Гардіан».
Звинувачення лунають з вуст тих білих, які відчувають ностальгію за часами апартеїду. Але не лише. Колишній командир одного з таких ескадронів смерті, Юджин де Кок, який за свої злочини відбуває тюремне ув'язнення терміном 212 років, надав у інтерв'ю радіостанції з Йоганнесбурга нові свідчення, що де Клерк був добре поінформований про діяльність ескадронів смерті і що екс-президент є «вбивцею, якому вдалося уникнути покарання».
У зв'язку з таким розвитком подій Фредерік де Клерк вирішив не мовчати. Під час пресової конференції, яка відбулася у Кейптауні, він заявив, що лише через кілька років після відходу від влади дізнався, що в середовищі поліції були «злочинні елементи», які сформували незаконні таємні формування для фізичного знищення видатних противників апартеїду. Голосом, який тремтів від хвилювання та емоцій, де Клерк заявив: «Я стою тут не для того, щоб захищати себе. Моє сумління є чистим. Я виконав чесну справу на благо моєї країни». Екс-президент сказав, що подібні звинувачення вигадують з метою заплямувати його особисто та 70 відсотків тих білих мешканців ПАР, які підтримали на референдумі 1992 року його реформи.
Звинувачення про причетність де Клерка до діяльності ескадронів смерті прозвучали також з вуст глави президентської адміністрації Френка Чікане. Тому є підозри, що вся кампанія травлі на де Клерка організована оточенням діючого президента ПАР Табо Мбекі. Хоча сам Мбекі, зрозуміло, це заперечує.