У Радянському Союзі мало афішувалося, як починалася переможна для нього Велика Вітчизняна, коли закуті в броню німецькі армії, які кинулися на прорив радянських кордонів, зустріли там лише нечисленні загони прикордонників, озброєних гвинтівкою СВТ та кількома гранатами. Ці застави, розраховані на тридцять хвилин бою, часом трималися по декілька діб.
Польовими дослідженнями тих перших боїв займаються учасники громадської організації «Закінчимо війну» та пошуковий загін імені генерала Ватутіна. Завдання — знайти і перепоховати полеглих у тих боях прикордонників та відшукати пам'ятки. Вчора пошуковці урочисто передали свою чималу колекцію знахідок Музеєві прикордонної служби України, де з них створили експозицію під назвою «Протистояння». Тут рештки радянських і німецьких озброєнь, амуніції та одягу. Вже побіжного погляду на них достатньо, аби зрозуміти, в яке пекло потрапили тоді радянські прикордонники: по цей бік —гвинтівки, ножі й легкі каски, по той бік — кулемети, гармати й танки. Серед найпомітніших експонатів, що їх тепер можна побачити в музеї, бронещит з німецького бронетранспортера, щит від німецької гармати та знаменитий німецький кулемет МГ-34, найдосконаліший на той час, який кріпився на даху бойових машин і поливав радянських солдат шквалом куль.
Із серпня до грудня цього року ГО «Закінчимо війну» планує перепоховати знайдені останки прикордонників на їхній батьківщині, в селі Гута-Межигірська на Київщині, у Харківській, Запорізькій та Полтавській областях.