«Невидима» продукція вітчизняних електростанцій — товар, який охоче купують за кордоном. Продавати її зарубіжним споживачам — діяльність перспективна та економічно вигідна. Втім дуже багато залежить від ціни, правильніше від принципів, за якими ціна формується. На жаль, сьогодні на частку аукціонних договорів, тобто найсправедливішого принципу визначення вартості, припадає не більш як двадцять відсотків усього обсягу експорту електроенергії.
Ідею продавати електроенергію на відкритих торгах у червні нинішнього року висунув голова Міністерства палива та енергетики Юрій Бойко. На його думку, це дозволило б підвищити вартість на 60—70 відсотків, а отже, Україна могла б додатково заробляти 360 мільйонів доларів щороку. Нещодавно цю тезу підтримав і глава держави. Експерти відзначають, що в суперечці навколо принципів ціноутворення Віктор Ющенко виступив проти інтересів співвласника «Індустріального союзу Донбасу» Віталія Гайдука та несподівано підтримав опонента — Юрія Бойка. Але справа того вартує.
«У березні завдяки аукціонам ми підняли ціни вдвічі — з 4,5 євро до 9 євро. Такі ж ціни хотіли б встановити для Білорусі та Молдови. Крім того, ми сповнені рішучості підняти ціни до рівня аукціонних за довгостроковими контрактами», — повідомив прес-секретар Мінпаливенерго Костянтин Бородін.
У неофіційних бесідах представники Кабміну звертають увагу на нещодавнє призначення на посаду заступника секретаря РНБО Юрія Продана. «Імовірно, він вплинув на це рішення Віктора Ющенка. Адже саме пан Продан останніми роками «воював» з Гайдуком щодо тарифікації», — повідомив представник уряду, що побажав залишитися неназваним. Зокрема, будучи заступником міністра палива й енергетики, Юрій Продан виступав із пропозицією звільнити тодішнього голову «Укрінтеренерго» Олега Бугайова, призначеного за ініціативою Віталія Гайдука. Причина — надто низькі ціни на електроенергію, що експортується.
За даними «Укрінтеренерго» (це монопольний експортер електроенергії з України), в 2006 році Україна експортувала 10,5 млрд. кВт/год. електроенергії на суму 305 мільйонів доларів. Найбільшими покупцями є Угорщина, Польща, Словаччина, Румунія та Молдова.
Валентина ЯРЕМКО.