Вітчизняні екологи виграли перший раунд боротьби з трансгенними продуктами. З першого листопада виробники харчових продуктів повинні інформувати покупців про те, що в ковбасі, сирі чи, скажімо, пельменях містяться організми, які пройшли через золоті руки генних інженерів. Це передбачає постанова Кабінету Міністрів від 1 серпня, проект якої готувала Всеукраїнська екологічна ліга (ВЕЛ). Документ зобов'язує виробників не лише повідомляти про наявність генетично модифікованих організмів (ГМО), а й писати на упаковці, який саме вид ГМО входить до складу гастрономічного дива — якщо його вміст перевищує 0,9 відсотка.
Нагадаю, що трансгенна рослина — це гібрид, клітини якого отримали у «постійне користування» ген іншої рослини, бактерії чи навіть тварини. Так, щоб картопля не боялася морозів, у неї «вставили» ген підсніжника, а щоб бульбу не гриз колорадський жук, їй «трансплантували» ген бактерії. Аналогічним чином дослідники винайшли кукурудзу, яка відлякує шкідливих комах, цукровий буряк, стійкий до певних гербіцидів, помідори, які не підгнивають під час перевезення, салат-латук із «вбудованою» вакциною проти гепатиту В, банан з анальгіном... Серед останніх досягнень «великих комбінаторів» — корови, які дають молоко з інсуліном для діабетиків. Генетично змінену сою часто додають при виготовленні ковбаси та пельменів, iз модифікованого буряка отримують цукор тощо.
Зважаючи на те, що безпечність «їжі Франкенштейна» (так трансгенні продукти називають в Європі) для здоров'я людей викликає у фахівців сумніви, Україна вирішила не тільки маркувати продукти-«мутанти», а й відмовитися від ввезення, виробництва та реалізації продуктів дитячого харчування, які містять ГМО. Загалом же представники ВЕЛ збираються добитися повної заборони генетично модифікованих продуктів в Україні. Мовляв, нам і без «мутованої» їжі проблем вистачає...