Мінекономіки підрахувало, що близько 39 відсотків усієї вартості товарів і послуг — тіньові. Такого висновку міністерство дiйшло, переглянувши методики розрахунку реального валового внутрішнього продукту.
Відповідно до звіту інституту, цього року реальний ВВП становив 1135,5 мільярда гривень, з них 443,1 мільярда, або 39 відсотків — у тіні. Раніше міністерство повідомляло, що минулого року частка тіньового ВВП упала з 29 (дані 2005 року) до 27 відсотків. Ще більш низький показник тіньової економіки зафіксував Держкомстат. За його даним, у 2005 році тіньовий ВВП становив лише 18,1 відсотка.
Найбільша тінізація економіки в промисловості, де співвідношення тіньової складової ВВП до офіційних даних просто «зашкалює» — аж 132,5 відсотка. В інших галузях вона не перевищує офіційний показник: у сільському господарстві та у будівництві близько 70 відсотків, а у сфері послуг близько 30. Такі дані дозволяють зробити висновок, що значна частина тіньового ВВП — у промислових регіонах.
Крім того, дослідження показують: при офіційній середній зарплаті близько 1,3 тисячі гривень середня тіньова зарплата становить 2,7 тисячі. Тобто середня реальна зарплата по Україні становить 4 тисячі гривень. При цьому, якщо в цілому по країні зарплата в конвертах перевищує офіційну втричі, то у сільському господарстві та промисловості майже в чотири рази, будівництві та сфері послуг — удвічі.
Люди занижують свою платню через велике оподатковування фонду заробітної плати — і це основна причина тінізації. «Існує парадокс: фактор виробництва, що більше за все експлуатується,— праця — є основним наповнювачем бюджету країни»,— говориться в документі.
На думку експертів, нові дані про розміри тіньової економіки більше відповідають реальній ситуації. «Всім очевидно, що цифри, котрі раніше називало Мінекономіки, істотно занижені»,— зазначає заступник директора центру «CASE-Україна» Віталій Ваврищук. Тим часом експерти сумніваються, що Кабінет Міністрів піде на зниження відрахувань з фонду заробітної плати. «Незважаючи на те, що ці відрахування великі, вони співвідносяться з відрахуваннями в інших країнах Європи,— говорить пан Ваврищук.— Уряд не піде на це через старіння населення». На його думку, більш високі показники для Мінекономіки — це додатковий аргумент на користь амністії капіталу, що передбачає проект нового Податкового кодексу. Однак через недовіру бізнесу до уряду це, швидше за все, не буде ефективно.