На Запоріжжі надзвичайна ситуація: повністю паралізовано контрольну роботу Держрибінспекції. Майже півмісяця на водоймищах області не зустрінеш жодного спецплавзасобу — «долею» рибних запасів опікуються винятково браконьєри! У «лицарів ікри і балика» наразі не лише човни з потужними двигунами і повний «джентльменський набір», а й необмежені можливості у просторі та часі...
Перебіг подій засвідчує: не вдається «губернатору» Євгену Червоненку показати, хто в «регіональному домі» господар. Дійсно парадокс: під час колегії на трибуну виходить звітувати керівник головного управління з використання водних ресурсів у Запорізькій області, і лише тієї миті голова ОДА дізнається, що це вже не Володимир Романчук, а Ігор Ярошенко! За добу до колегії новоспеченого керівника навіть представили колективу. «А де Романчук?» — цікавиться Червоненко. Не почувши роз'яснень, розставляє акценти, звертаючись до Ярошенка: «Ви ж були директором консервного заводу, а для керівництва рибінспекцією і відтворення водних ресурсів потрібні дещо інші знання. Чи зможете носити зброю, боротися, як виникне потреба, зі «шкафами», крутішими від мене?.. Вам уже ж 65 років! Та й про що ви доповідатимете після одного дня роботи?».
Звіту, ясна річ, не вийшло: Ярошенко залишив трибуну. Тільки не посаду! Проте Євген Червоненко запевнив: надалі «перерозподіл портфелів у рибінспекції не нагадуватиме Чикаго 30-х років». Присутній на колегії ОДА прокурор області Валерій Кулаков одержав доручення дати правову оцінку «кадровим оборудкам у Запорізькій держрибінспекції». Бо ж одержувати таку держпосаду в 65 років, без узгодження з керівником регіону — дійсно прецедент.
Мотиви зміщення Володимира Романчука, як на мене, зрозумілі: рибні запаси роздерибанюють: браконьєри, як і рік (чи десять!) тому, зазвичай виходять на промисел iз посвідченнями громадських інспекторів рибоохорони, про що на травневій колегії казав і «губернатор»: «У 2006 році це відомство подало до прокуратури лише чотири матеріали, за трьома з них порушників притягнули до адмінвідповідальності! Водночас прокуратура за власною ініціативою порушила 14 кримінальних справ, в тому числі дев'ять — щодо працівників рибінспекції!». У цьому сенсі Ярошенко і Романчук — два чоботи з однієї пари! Питання у векторі спрямування виручки, якою діляться клани браконьєрів. З приходом до влади «донецьких» хвиля кадрових пертурбацій зі столиці докотилася і в регіони, міста, райони... У тому ж таки травні колективу Бердянської філії «Азовдержрибоохорони» теж було представлено нового керівника. Звідки прийшов Сергій Боруш? Правильно: з Донеччини. На рибних ринках Бердянська нічого не змінилося, асортимент не поменшав. Тільки зиск від цього мають інші персони, «східніші».
Прокурор Запорізької області, до речі, також звідтіля. Чи не тому пан Ярошенко так і залишився на посаді замість Романчука? І почалося «очевидне — неймовірне»! Про це — з вуст тих, хто не сприймає нового керівника, який дивує незаконними розпорядженнями і нехтуванням службових обов'язків. «Пан Ярошенко видає розпорядження, що суперечать Правилам проведення рибоохоронних рейдів, — розповідає старший держрибінспектор Олександр Бобро. — Скажімо, для проведення рейдів ми повинні виходити на воду без форми, без зброї — та ще й на «попутному» флоті! Просіться, мовляв, до приватника».
До кого йти «на підсадку» — зрозуміло. Де човни, що є на балансі відомства? Вони не пройшли техогляд і стоять, прикуті до берега. Інспектори дивуються, що керівник настійно радить їм де-факто потрапляти в залежність до браконьєрів. Навіть у випадку юридичного оформлення такої «співпраці» транспортну послугу доведеться оплачувати з власного гаманця. «Замкнене коло виходить з волі Ярошенка, — констатує рибінспектор Сергій Савін. — Нема запчастин — не проходимо техогляд, без якого на воду не вийдеш. Нема й палива... Певен, що спритні рибалки знову накидають дроти на ЛЕП, масово пішли в хід «електровудки», сітки... Для браконьєрства нині найсприятливіший час за всі роки існування України!» «На всіх оперативках Ярошенко обіцяє, що паливо буде, — додає Олександр Бобро. — А поки-що, мовляв, виходьте на власному бензині. Де брати гроші? Радить заробляти. У який спосіб? Натяк на одне: за енну суму відпускати пійманих браконьєрів».
Більшість рибінспекторів «припнута» на березі біля рідної установи, функція якої — захищати живі ресурси; дехто погодився працювати на іншого «хазяїна» і в підказаний Ігорем Ярошенком спосіб — з прогнозованим, звісно ж, результатом — здійснює рейди водоймищами. А кого ловити, якщо пливеш iз порушниками, не у формі та ще й неозброєним? Воїстину виходить «Троє у браконьєрському човні, не враховуючи рибінспектора»! Хто не долучився до такої «боротьби» проти браконьєрства прогнозує неймовірні збитки рибного господарства.
Ситуація загострюється кадровою «зачисткою» в управлінні. Ярошенку не до оформлення дозвільних документів на човни рибінспекторів, акцентує Олександр Бобро: «Для цього начальник мав місяць «з гаком». Та він тільки тим і займається, що у приватних бесідах визначається, які посади підводити під скорочення. Відверто погрожує прибрати «не таких». Що й робить. Тих, хто виступає проти нього, Ярошенко звільняє. В той же час повертає в колектив працівників, які свого часу «засвітилися» зв'язками з браконьєрами».
Контактів із журналістами епатажний керівник уникає. Тільки й логічного в його діях...