Згода Мінтімера Шаймієва, яку він висловив устами свого представника Равіля Муратова на перемовинах у готельному комплексі «Ореанда» (Ялта), означає, що наша держава отримала контрольний пакет цього підприємства. Експерти відзначають, що віднині уряд зможе ефективніше впливати на внутрішній ринок нафтопродуктів. Іншими словами, при врегулюванні вартості бензину, особливо у пік сезону, чиновникам Кабміну вже не обов'язково падати ниць перед російськими трейдерами — власні виробничі потужності дозволяють впливати на ціну.
Скандальна історія з підприємством «Укртатнафта», власне кажучи, розпочалася невдовзі після того, як воно було створене. Акції спільного підприємства поділили порівну — п'ятдесят відсотків відійшли до Татарстану і п'ятдесят залишилися нам. Але навколо цінних паперів одразу ж почалася незрозуміла метушня, що супроводжувалася невиконанням нашими діловими партнерами своїх інвестиційних зобов'язань. Поінформовані люди одразу ж запропонували власну версію — Татарстан прагне отримати повний контроль над заводом.
Додатковий випуск акцій, коли 18 відсотків «Укртатнафти» відійшли двом офшорним компаніям, тільки підтвердив ці побоювання. Адже компанії контролюються татарстанськими акціонерами. Розпочалася довга судова тяганина, яка не приносила жодних результатів. Свою точку зору висловив і Верховний Суд України, підтвердивши законність формування капіталу компанії. Але, як заявили у «Нафтогазі України», наша сторона зуміла особисто представити Президентові Татарстану реальну ситуацію про події у далекому Кременчуці. І прямі, мов стріла, докази українців настільки зворушили серце пана Шаймієва, що він негайно скомандував своїм орлам: «Віддайте і надалі дійте тільки справедливо!».
Більш незалежні експерти припускають, що першій особі Татарстану, окрім слізного прохання та серйозних документів, могли зробити одну або кілька пропозицій, від яких він не міг відмовитися. І саме у цій площині криється несподіваний хепі-енд. Але як би там не було, обидві сторони на перемовинах старанно демонстрували обопільну згоду та неабияке задоволення. Формальним оформленням даного рішення, як заявили пресі, невдовзі займуться технічні фахівці.
Утім, як показує досвід, технічні фахівці також чудово вміють затягувати час. Особливо коли їм це вигідно. Тому українська сторона, демонструючи добру волю та великодушність переможців, запропонувала сформувати наглядову раду першому заступникові прем'єр-міністра Татарстану, який саме й виступав в «Ореанді» від імені свого президента, — Равілю Муратову. Цю роботу пан Муратов знає добре, адже до кінця жовтня минулого року успішно її виконував.