Коли насправді народилася поетка, 1906 чи 1907 року — достеменно невідомо, просто дивуєшся, чому саме той чи той рік згадується у джерелах, що поділилися приблзно навпіл. Нещодавно, вже цього року, Національний банк випустив ювілейну монету «До 100-річчя з дня народження Олени Теліги», на якій написано однак 1906—1942.
Так чи інакше, місце народження майбутньої поетки-націоналістки відоме. Як не дивно, це Підмосков'я, де працював тоді її батько Іван Шовгенов, білорус. Мати, Уляна Качковська, була родом з Поділля. Рідним містом для Олени стає Київ, куди 1918 року переїжджає її родина, і де вона навчалася, а коли наступив комуністичний голодний «рай», то і працювала. Іван Шовгенов, рятуючи своє сімейство від голоду й переслідувань, 1922 р. перевозить його до чеського міста Подебрада, де тоді діяла Українська господарська академія. Тут Олена навчалася, і тут вона стала Телігою, вийшовши заміж за Михайла Телігу. В Чехословаччині вона ствердилася як поетка і літературознавець. Та серцем Олена Теліга залишилася в Україні, у Києві. Патріотизм і знайомство з поетом Олегом Ольжичем приводить Олену Телігу 1939 року до Організації українських націоналістів.
Теліга й Ольжич, поділяючи поширену тоді ілюзію про німецьких нацистів як «визволителів України», разом із похідною групою ОУН повертаються до Києва восени 1941 року, разом з військами Вермахту. Тут поетка одразу поринає в культурне життя, органiзовує Спiлку українських письменникiв, вiдкриває пункт харчування для своїх соратникiв, спiвпрацює з редакцiєю «Українського слова», видає тижневик лiтератури i мистецтва — «Литаври». Та невдовзі німці розвіяли ілюзії й почали полювати на українських націоналістів, так само як на комуністів та євреїв. Провід ОУН наказує Олені Телізі залишити Київ, та вона відмовляється. Тікати було не в її характері. «Щоб Бог зіслав мені найбільший дар: гарячу смерть — не зимне умирання», — було її прагнення. Невдовзі поетку заарештувало гестапо, і 22 лютого 1942 року Олена Теліга разом із чоловіком зустріла свою гарячу смерть у Бабинім Яру, від німецької кулі.
Олена Теліга є втіленням цілої генерації українських поетів-борців, одержимих національною ідеєю, що зневажали традиційні для української літератури «плачі», а за найвище благо мали боротьбу.
Олекса ШВЕЦЬ.