Передноворічний скандал навколо директора львівського мистецького об'єднання «Дзига», одного із співзасновників опозиційної «Львівської газети» Маркіяна Іващишина, набуває розголосу у новому році. Марека — відомого громадського діяча, одного з лідерів студентського голодування 1990 року в Києві, як уже повідомляла «УМ», 30 грудня у супроводі працівників податкової міліції привели у слідчий відділ ДПА у Львівській області. Його та гендиректора ВАТ «Троттола» Ярослава Рущишина, які у знаковий день 16 вересня 2002 року започаткували «Львівську газету», що неодноразово критикувала дії львівської податкової, звинувачують в ухилянні від сплати податків в особливо великих розмірах. Оперуповноважені нібито ніяк не могли застати Іващишина в офісі, і саме тому слідчий виніс постанову про примусове приведення директора «Дзиги» на співбесіду. За словами начальника слідчого відділу податкової міліції ДПА у Львівській області Василя Кундика, Маркіяна Іванищина було доставлено у супроводі працівників міліції до слідчого, щоб пред'явити звинувачення за статтями 212 ч. 3, 366 ч. 2, а також взято письмові зобов'язання з'являтися до слідчого після першого виклику. Таку ж повістку податкові міліціонери вручили і Рущишину, який перебуває на лікарняному. На думку Кундика, обвинувачений Іващишин намагається видати своє приведення до слідчого як чиєсь політичне замовлення
Сам Іващишин відкидає звинувачення на свою адресу у несплаті податків на 385 тис. грн. і запевняє, що готує позов про неправомірність порушення кримінальної справи та вже подав скаргу щодо процедури його затримання.
Схоже на те, що «спілкування» львівських податківців із громадськістю та журналістами у цьому році буде активнішим, а кліше чільних керівників обласної податкової, зокрема брата глави президентської Адміністрації Сергія Медведчука, надовго пропишеться на шпальтах місцевих видань. Наразі «Львівська газета» оголосила збір підписів під заявою громадськості щодо дій ДПА у зв'язку із затриманням керівника мистецького об'єднання «Дзига». На думку працівників видання, яке симпатизує опозиціонерам, у ситуації з Маркіяном Іващишиним символічним є те, що спробу арешту було вчинено щодо людини, яка була лідером студентського голодування 1990 року, а потім yпродовж десяти наступних років піднімала українську культуру і займала активну громадську позицію, зокрема в діяльності комітету «За правду!». «Л Г» заявляє, що дії ДПА у Львівській області і особисті дії Медведчука-молодшого стали головним чинником дестабілізації суспільного і громадського життя Львівщини.
За коментарем щодo цієї ситуації кореспондент «УМ» звернувся до Маркіяна Іващишина. За його словами, складно сказати, як надалі розвиватиметься це явно політичне протистояння.
— Ви вважаєте, що ваше приведення до слідчого має політичний підтекст?
— Так, насамперед політика проявляється тут у наших стосунках із владою. А її уособлює на Львівщині, незважаючи на присутність виконавчої та представницької гілок влади, саме податківець Сергій Медедчук. Тож ми готуємо скаргу на відкриття кримінальної справи проти Рущишина і проти мене як «співучасника». Наскільки мені відомо, 10 січня планують вручити обвинувачення моєму напарнику, і тоді наші адвокати одразу подають скаргу (розмова відбувалася минулої п'ятниці. — Ред).
Думаю, наша справа є показовою у контексті цьогорічних президентських виборів, від яких залежатиме наша з вами доля. На щастя, ми відчуваємо підтримку, в тому числі від народного депутата Тараса Чорновола, який одразу, ще 30 грудня, прийшов до слідчого відділення податкової, а також інших депутатів Львівщини. Окрім об'єднаних соціал-демократів.