Страх перших днів невідомості на Львівщині почав відступати. Учора в Управлінні з питань надзвичаних ситуацій Львівської обласної держадміністрації «УМ» повідомили, що впродовж 16—17 липня майже всі евакуйовані з постраждалих сіл люди повернулися до своїх домівок. Тим більше що віце-прем'єр-міністр Олександр Кузьмук учора зустрічався під Ожидовим із делегацією депутатів Львівської облради і запевнив, що на місці трагедії, виявляється, «можна спокійно пити воду, збирати врожай та купатися». Джерело в МНС, яке не побажало назватися, коментуючи слова віце-прем'єра, сказало «УМ»: «Не пишіть цю маячню». Ще б пак! Адже Олександр Кузьмук ще з тих часів, коли очолював Міноборони, є великим спецом із надзвичайних ситуацій. Згадайте лише Бровари, Ту-154, збитий над Чорним морем. Кузьмук і тоді брехав...
Проте вчора о 17.00 «комiсiя Кузьмука» оприлюднила перший висновок: у зонi лиха перевищення гранично допустимої концентрацiї сполук фосфору не виявлено.
Уявити, що таке евакуація в наш час, складно навіть, переживши Чорнобиль. Тоді людей вивозили з міста Прип'яті, дозволивши взяти лише документи. А як евакуювати селян, в яких удома корова, собака, кури? Виявляється, в постраждалих селах будинки повністю не пустували: все домашнє господарство було під наглядом окремих членів вивезених сімей, які залишилися від кожної по одному. Та й більшість людей уже повернулися додому, незважаючи на небезпеку. А дітей по можливості вивезли до родичів.
Працівник прес-служби управління МНС у Львівській області Віталій Туровцев спростував інформацію про те, що в Буському районі внаслідок аварії гине худоба. «Чутки ходили. Але їм немає жодного підтвердження. Ми кілька разів разом із журналістами приїжджали в Ожидів, щоб перевірити достовірність пліток. Об'їздили містечко, але ніякої мертвої худоби так і не знайшли. З худобою у районі все гаразд», — заспокоїв «УМ» пан Віталій.
Як зазначив перший заступник начальника Головного управління МНС в області Іван Дідух, наразі загрози населенню немає. Але конкретно визначеної території ураження та забруднення пан Дідух не знає, оскільки спрогнозувати, куди попрямує хмара, яка виникла після згоряння жовтого фосфору, неможливо через нестійкий напрямок вітру.
Тим часом на місці НП відбуватиметься зачистка території на площі 200 кв/м — саме там, де горів фосфор. Фахівці поступово зніматимуть певну кількість верхнього шару грунту, після чого щоразу братимуть проби землі, аби визначити необхідність подальшого зняття покриття. На ушкоджене місце буде завезена інша земля, а просочену фосфором відвезуть на могильник. На який саме — фахівці наразі визначаються.
Христина ДРОГОМИРЕЦЬКА.