Кінець минулого тижня, як відомо, приніс неприємну новину для усіх власників американської грошової одиниці. Долар встановив власний антирекорд, упавши до позначки 1,3814 щодо євро. Таким чином, лише за один тиждень він знецінився щодо єдиної європейської валюти на 1,3 відсотка, а за період із січня — на 4,5%.
Незалежні експерти вважають, що на цьому «опускання» «вічнозеленого» не припиниться, а за один долар даватимуть щонайменше 1,4 євро. Одна з причин — проблеми американської економіки через недавню іпотечну кризу. Кілька місяців тому, нагадаємо, цілком пристойний заміський особнячок у Штатах можна було придбати за десять тисяч доларів. А численні банкрутства родин із низьким доходом в Америці не припиняються і досі. Як наслідок, інвестори в облігаціях, якими видавали іпотечні кредити, ризикують втратити близько ста мільярдів доларів. Аби хоч трохи врятувати свої кревні, численні фонди «скидають» цінні папери, номіновані у доларах США. Таким чином, на світовому фінансовому ринку виникла ситуація відходу від долара. Додамо сюди ще й зниження продажу на внутрішньому ринку Америки, найбільшого із серпня 2005 року. Тому багато фондів та інвестиційних банків зробили висновок про послаблення внутрішнього попиту в цій країні. Це досить серйозна проблема, адже саме «бездонний» ринок був головним стабілізуючим фактором у економіці Штатів упродовж останнього десятиліття.
Не краще останнім часом зустрічають долар i в Україні. На останніх міжбанківських торгах охочих продати «зелений» було значно більше, ніж тих, хто мріяв його купити. Через це курс знизився до рекордного показника після грудня 2006 року — 4.99—5.00. Аби втримати стабільність ринкового курсу гривні, Нацбанк нині активно скуповує валюту. Втім експерти не переконані, що він так чинитиме й надалі.
Заступник голови НБУ Олександр Савченко нещодавно заспокоїв країну, заявивши: роздумуючи над питанням — тримати чи не тримати долар — до уваги братимуться як політичні та економічні тенденції, так і інтереси вітчизняного бізнесу. «В осяжному майбутньому наша валютна політика залишиться незмінною, хоча якісь корективи у процес можуть бути внесені», — сказав пан Савченко. Слово «корективи» напрочуд сильно настрожило українців, які звикли тримати гроші у вигляді «ненаших» банкнот чи отримувати заробітну плату в конвертах. Тому кожний рух Нацбанку неодмінно відіб'ється на їхніх статках.
Величезний приплив валюти до країни, який ми спостерігаємо нині, можна пояснити підготовкою до парламентських виборів. Тому Національний банк може не впоратися з такою повноводною рікою американських грошей, і долар раз у раз пірнатиме нижче психологічної відмітки «5.00». Той самий Олександр Савченко також визнав, що нині ситуація прямує до девальвації долара та посилення гривні. Щоправда, залишив собі простір для маневру, додавши, що навіть упродовж тижня картина на фінансовому ринку може стрімко змінитися.
Але найцікавіше, що більшість експертів вважає: Нацбанк зацікавлений у знеціненні долара. Оптимальний курс для нього — 4,8 — 4,9 гривнi за один долар. Адже дорога гривня зможе здешевити імпорт та стримати інфляцію напередодні виборів. На іншому боці барикад стоять українські олігархи, які заробляють на експорті. У них підвищення курсу рідної грошової одиниці може «відщипнути» добрячий шматок прибутків. Саме між цими силами, очевидно, й розгорнеться боротьба за тандем «долар—гривня». Заступник голови Нацбанку переконаний, що терези можуть хитнуся у будь-який бік. Цей факт особливо стосується клієнтів банків, які планують укласти депозитний договір або взяти кредит. Якщо неправильно розрахувати валюту, з якою ви працюватимете, можна буде серйозно втратити.