Тиждень тому українці в усіх регіонах країни зіткнулися з тим, що не змогли вчасно отримати закордонний паспорт нового зразка. Мовляв, затримка з їхньою доставкою відбувається з центру. Більше того, працівники ВВІРів повідомляли здивованим українцям, що не можуть видати і документи старого зразка, бо їх припинили випускати взагалі. А всі непорозуміння покладали на консорціум «Єдина державна автоматична паспортна система», який віднедавна виготовляє закордонні паспорти європейських стандартів.
Лише після пояснення керівництва «ЄДАПС» ситуація почала прояснюватися. З'ясувалося, що новий виробник закордонних паспортів не має жодного стосунку до затримок, оскільки його виробничі потужності спроможні перекрити кількісну потребу замовлених документів у декілька разів. У всьому винна та ж бюрократична тяганина і небажання деяких чиновників, в т.ч. i керiвництва держави, враховуючи ті чи інші інтереси, переходити на нові стандарти.
Першою перешкодою до вчасної доставки документів по регіонах стала не неспроможність консорціуму їх виготовити, а відсутність додаткового договору Міністерства внутрішніх справ з «ЄДАПС» до генерального контракту на виробництво закордонних паспортів. Відтак це унеможливлювало перерахування коштів для погашення виробничих затрат самого виробника, через що консорціуму довелося практично працювати на збиток собі. Лише пізно ввечері 3 липня згадану угоду таки підписали, завдяки чому через два дні документи почали централізовано доставляти у регіони.
Заступник начальника Державного департаменту громадянства, імміграції і реєстрації фізичних осіб МВС України Віктор Давиденко каже: «З кожним днем ми наближаємося до встановлених стандартів і запланованого рівня обслуговування населення. Як наші структури на місцях, так і «ЄДАПС» працюють у напруженому ритмі. Справді, у ході реалізації початкового етапу впровадження цієї реформації трапилася невеличка затримка із доставкою відповідних бланків у регіони через відсутність затвердженого договору між МВС і консорціумом щодо їхнього транспортування на місця. Цю проблему вже вирішили, і вона не стоїть нам на заваді. Починаючи з 4 липня, паспорти повним ходом доставляють до місця призначення. Загалом у нас є технічна можливість видавати упродовж доби до трьох тисяч закордонних паспортів. Тому нинішня черга, яка здебільшого виникла через збіг початку літніх відпусток і впровадження нових правил видачі паспортів, має всі шанси швидко скоротитися».
За словами Олександра Дранікова, існує дві схеми створення нових документів — рух персональної інформації про людину і рух бланків. Перший етап руху бланків — виготовлення полікарбонової сторінки на підприємстві «Знак». Потім державний поліграфічний комбінат зшиває паспортні книжечки, після чого вони передаються на держпідприємство «Державний центр персоналізації документів». Рух інформації про людину, як підкреслив Драніков, проходить етап подачі заявки на отримання паспорта, перевірку даних в головному обчислювальному центрі МВС, після чого інформація прямує в центр персоналізації документів. Останній етап — це відвантаження паспортів на місця, яку здійснюють спецпідрозділи МВС.
Заступник генерального директора консорціуму каже, що тепер затримки з видачею паспортів відбуваються з вини чиновників на місцях. Кількість паспортів, що персоналізуються підприємством протягом дня, залежить від числа заяв, що містять дані про громадян, і передаються з головного обчислювального центру МВС. Ці відомості, за словами Олександра Дранікова, надсилаються нерівномірно, що ускладнює роботу «ЄДАПСу».
Проблеми такого характеру можуть бути пов'язані і з тим, що окремі працівники місцевих відділів віз і реєстрацій не хочуть розставатися з прибутками, які отримували у вигляді хабарів до впровадження централізованого виготовлення паспортів. Адже тепер втручання людського фактору практично повністю виключене, бо виготовлення документiв відбувається цілком автоматично й централізовано. Тож, сподіваються у «ЄДАПСі», час хабарів, коли поклавши сто доларів у кишеню місцевого чиновника, можна було за лічені дні в обхід черги отримати бажаний документ, — минув...
Петро ТАРАНЮК,
Ярослав ТРАКАЛО.