У суботу, 7 липня, святкуючи Різдво Івана Хрестителя разом із мирянами Хрестовоздвиженського монастиря «Манявський скит» у селі Манява на Івано-Франківщині, після святкової літургії Патріарх Київський та всієї Русі -України Філарет заявив, що соборна помісна українська православна Церква не повинна залежати ні від Москви, ні від Константинополя, передає УНІАН. Предстоятель УПЦ КП переконаний, що «тільки тоді наше суспільство буде консолідованим. І цей духовний фундамент дасть можливість нашій молодій Українській державі впевнено крокувати в майбутнє». Патріарх нагадав, що розділеність православ'я в Україні — це проблема не лише Церкви, а й держави. «Бог подарував нам незалежність, і тому ми повинні дякувати Йому за це й користуватися цим коштовним подарунком, — сказав владика Філарет, зазначивши, що Єдина помісна православна церква зміцнить Українську державу.
Чи означає така заява, що Українській церкві не потрібне визнання Константинополя? З цим питанням звертаємося до прес-секретаря Київської патріархії ігумена Євстратія (Зорі). «Помісна Церква має бути незалежною ні від Москви, ні від Константинополя, ні від Бухареста. Адже помісна — означає незалежна, — пояснив ігумен Євстратій. — Константинополь — це одна з помісних церков Вселенського православ'я. Те, що константинопольський патріарх має титул Вселенського патріарха, вказує не на якусь його адміністративну владу, а на духовний авторитет». Ігумен наголосив, що київська Церква й далі потребує визнання Вселенською патріархією, але це не означає, що КП хоче приєднатися до неї адміністративно, тобто узалежнитися. «Тут доцільно навести приклад здобуття незалежності Україною, — каже прес-секретар Київської патріархії. — Коли вона стала вільною державою, то потребувала визнання світовим співтовариством. Так і наша Церква Київського патріархату: є помісною, але потребує визнання Вселенського православ'я. І в першу чергу від Константинополя, як від церкви-матері, бо ми звідти прийняли хрещення і були тісно пов'язані близько 700 років».
ДОВІДКА «УМ»
На сьогодні у світі є кільканадцять невизнаних православних церков. Це, зокрема, автокефальні помісні церкви в Україні і Македонії, а також православні громади емігрантів. Як пояснив в одному зі своїх інтерв'ю патріарх Філарет, у Вселенському православ'ї немає конкретних механізмів надання автокефалії, хоча Апостольське правило щодо автокефалії є. Тому кількість невизнаних церков буде зростати.