З 1 липня стартувала акція МОЗ «Від первинної ланки - до здорової нації». Тепер мешканцям сіл не доведеться їхати до району або області для отримання консультації чи проведення діагностики. Навпаки, лікарі самі приїдуть та проконсультують. Вже зараз затвердженно орієнтовний графік виїзду бригад у кожній області. Про дати консультацій населенню буде повідомляти місцевий фельдшер. Важливим є те, що консультації та обстеження навіть найвисококваліфікованіших спеціалістів будуть безкоштовними та фінансуватимуться з державного і регіонального бюджетів.
Акція поділена на три рівні. Заступник міністра охорони здоров'я України Валерій Бідний зазначає: «На першому рівні - це первинна ланка організації медичної допомоги - профілактика. Другий рівень - організація надання спеціалізованої медичної допомоги. Третій - надання висококваліфікованої медичної допомоги». Отже, спочатку населення оглядатимуть місцеві фельдшери, сімейні лікарі, дільничі терапевти та педіатри. У села, де немає лікувальних закладів (а таких в Україні близько 300) виїдуть лікарі загальної практики, стоматологи та акушер-гінекологи з районних лікарень.
На другому рівні хворих обстежуватимуть спеціалісти із районних та міських лікарень. Крім того, працюватимуть пересувні лабораторії, мобільні кабінети УЗД, рентгену, мамографії та інші діагностичні комплекси.
До хворих з важкими діагнозами виїдуть провідні фахівці Міністерства охорони здоров'я та Академії медичних наук, головні позаштатні спеціалісти МОЗ, завідуючі кафедр медичних «вишів», фахівці спеціалізованих лікарень. Вони як волонтери надаватимуть консультації навіть у найвіддаленіших куточках країни.
Така акція в Україні проводиться не вперше. У 2006 році подібним чином було оглянуто близько 10 мільйонів сільського населення.
Марина ГОНТА.