Пригадуєте часи, коли в гастрономах ковбасу загортали у сірий папір, а лимонад розливали у скляні пляшки? Целофанові кульки тоді були величезною рідкістю і дбайливі господині їх ретельно мили та берегли до наступного походу в магазин. Що не кажіть, а в цьому були свої плюси - пластикові пляшки, пакети, обгортки від цукерок і морозива не валялися так, як тепер: на вулицях, уздовж доріг, у парках, на пляжах. Ця «цивілізація» для українців виявилася нелегким випробуванням - купи сміття стали звичною картинкою нашого сьогодення.
Утім знайшлися люди, яким від таких «пейзажів» увірвався терпець і вони почали самотужки розгрібати «завали». «За 45 хвилин «чергування» на столичному озері Міністерка нам вдалося зібрати сім мішків сміття», - розповів на прес-конференції в «Інтерфаксі» один iз активістів «чистого» руху Юрій Іванов. За його словами, упаковані відходи волонтери виставили вздовж автотраси «Київ-Вишгород», прилеглої до «врятованого» місця відпочинку.
В ідеалі, після цього побутовий бруд має бути прибраний працівниками комунальних служб. Якщо ж дива не станеться і сміття залишиться без уваги двірників, воно може слугувати своєрідним нагадуванням для місцевих мешканців: не смітіть!
Розпочався оригінальний волонтерський рух, за словами Юрія Іванова, в травні цього року. «Двадцять людей з різних регіонів України відпочивали у Криму, - розповідає він. - Море було холодне, а жодного чистого місця на суші ми не знайшли». Тоді небайдужі курортники власноруч прибрали узбережжя. Проте, на цьому вони не зупинилися: адже і в їхніх рідних містах існує така ж проблема.
Сьогодні рух «Вільна хвиля - вулиці моря» об'єднує близько 600 волонтерів, які час від часу збираються разом, аби зробити українські місця для відпочинку хоч трохи чистішими. У самій організації, за словами пана Юрія, немає «ані реєстрації, ані адміністрації», а інформацію про наступні екологічні акції учасники руху отримують методом «циганської пошти»: через знайомих та інтернет-форуми.
Юрій Іванов розповідає, що мета їхньої добровільної організації - виправити ситуацію з забрудненням українських морів, річок, озер, парків, дворів і вулиць. Найближчим часом прибиральники з «Вільної хвилі» завітають до кількох міст Західної України. Стосовно ж далекоглядних планів, то до кінця жовтня прибирання територій має відбутися в усіх обласних та частині районних центрів нашої держави.
Петро ТАРАНЮК,
Вікторія ДОЛГОВА.