В Україні різко зросте чисельність нотаріусів. Якщо раніше їх могло бути близько 3,5 тисячi, то тепер ця цифра сягне 38,5 тисячi. Рішення набуло чинностi ще 3 травня цього року, однак про нього стало відомо лише тепер. У Мін'юсті наказ мотивують реалізацією права на вільний доступ до професії нотаріуса, а також викоріненням зловживань і корупційних дій під час реєстрації нотаріальної діяльності.
Відтак і розподіл квотних місць між областями відбувався на основі показника кількості мешканців у відповідному регіоні. Таким чином, найбільше робочих місць приватним нотаріусам відведено у столиці та Київській області — разом 5 160. До п'ятірки призерів також увійшли Донецька (2 470), Львівська (2 250), Харківська (2 450) і Одеська (1 920) області.
Досить несподіваним і дуже потрібним кроком для суспільства назвав наказ Міністерства юстиції голова Ліги захисту прав громадян Едуард Багіров. Відомий правозахисник переконаний, що це дозволить не тільки припинити корупційні дії у цій сфері, а й за рахунок конкуренції значно покращити якість обслуговування громадян. «Те, що таке рішення значно спростить процедуру посвідчення громадянами своїх майнових прав, однозначно, бо за рахунок збільшення кількості нотаріусів з'явиться вибір, послугами якого фахівця користуватися, — розповів пан Багіров «УМ». — Раніше отримати ліцензію на нотаріальну діяльність було надзвичайно складно. Через обмеження квот доводилося чекати, доки вже працюючий нотаріус піде на пенсію чи покине займатися цією справою і піде на якусь іншу роботу. Звідси й починалася корупція».
З 1 січня вийшов наказ Мін'юсту, згідно з яким нотаріуси почали виконувати ще й роль податкових агентів: при посвідченні купівлі-продажу громадянином нерухомого майна нотаріус зобов'язаний скласти власну оцінку його вартості й проконтролювати надходження грошей до бюджету. Якщо ж нотаріус припускається десь помилки, то на нього накладаються штрафні санкції. Відтак і займатися цим великого бажання не виникало, адже дефіцит нотаріальних послуг покривав із верхом відмову від прохання клієнта. До речі, часто можна було погодитися посвідчувати за умови невеличкої доплати.
Не зовсім погоджується з колегою народний депутат України V скликання Юрій Ключковський. Як вiн пояснив «УМ», на приватних нотаріусів уряд справді поклав не властиві їм функції, однак збільшення їх кількості — швидше політичні ігри, аніж турбота про простого українця. «Приватних нотаріусів у нас вистачає. Але при затвердженні цього наказу необхідно було б зобов'язати їх знизити плату за послуги. Чи, наприклад, збільшити квотну кількість державних нотаріусів. Адже громадяни переважно звертаються саме до останніх — через дороговизну у тих, кого Мін'юст помножив на сто».
ДОВІДКА «УМ»
Станом на квітень цього року в Україні нараховувалося 3 277 приватних нотаріусiв — 228 посад залишалися вакантними. Також у 821 нотаріальній конторі працювало 1 438 державних нотаріусiв — 127 посад залишалися незайманими.