Щороку з-за кордону до нас потрапляє декілька мільйонів контрабандних стільникових апаратів, а бюджет України недоотримує мільярди гривень. Аби здолати цю проблему, НКРЗ розробила документ, який і повинен покласти край «чорному» ринку завезення мобілок. Якщо Міністерство юстиції підтримає запропонований проект, то на кожному імпортованому телефоні повинне буде стояти спеціальне маркування, яке підтверджуватиме, що апарат виготовлений для продажу винятково на території України.
Швидше за все, це стосуватиметься вже телефонів, виготовлених після 30 серпня 2007 року. Український державний центр радіочастот розраховує отримати право вимагати від імпортерів спеціального підтвердження ще до кiнця 2007 року. За словами члена НКРЗ Володимира Олійника, ця ініціатива з виписаними положеннями була розроблена ще наприкінці минулого року, однак рішення у судовому порядку оскаржила дніпропетровська компанія «Юком». Відтак довелося чекати розгляду справи у Апеляційному суді, який НКРЗ таки виграла.
А тим часом експерти розмірковують над тим, чи зросте ціна на «трубу» в разі посилення митного контролю і затвердження Мін'юстом пропозицій НКРЗ, адже цифра апаратів, ввезених контрабандним шляхом, нині сягає 90%. Водночас не сумніваються у необхідності втілення у життя ініціативи у Нацкомісії з питань регулювання зв'язку. Як розповів «УМ» прес-секретар голови Андрій Бобровицький, маркування телефонних апаратів не тільки дасть додаткові джерела надходження коштів у економіку країни, а й дозволить контролювати законність виготовлення телефонів. «За допомогою цього мікропроцесора відповідні служби зможуть не лише встановити місце виготовлення, а й отримати інформацію, хто його завіз у нашу державу. Суттєво на ціну мобілки нові правила не вплинуть. Навпаки, вони змусять імпортерів перевести цей бізнес із тіньового у легальний, сплачуючи податки до держбюджету».
Відтак усе тепер залежить від оперативності роботи Міністерства юстиції. За словами прес-секретаря цього відомства Лії Ільченко, наразі рішення ще немає, однак, згідно з чинним законодавством, з'явиться вже незабаром. «Будь-яке рішення розглядається протягом десяти днів, після чого рішення про затвердження чи відмову буде офіційно оприлюднено. Нині складно сказати, яким воно буде саме з даного питання. Над цим працює група юристів і експертів, які, співставивши усі аспекти і перевіривши, чи не суперечитиме воно українському законодавству, і винесуть свій вердикт», — розповіла «УМ» пані Лія».
ДОВІДКА «УМ»
За даними НКРЗ, у 2006 році бюджет України недоотримав 1 мільярд гривень через несплату ПДВ на імпорт мобільних телефонів. За даними СБУ, у 2004—2005 роках ця цифра склала 1,9 мільярда гривень. У 2005 році з 9 мільйонів терміналів, імпортованих в Україну, тільки 987 тисяч завезли легальним шляхом, а роком раніше — з 8,5 мільйонів лише 243 тисячі.