На західній Україні вирішили серйозно боротися зі студентським плагіатом. З вересня цього року в Чернівецькому торговельно-економічному інституті (філія Київського) та Чернівецькому національному університеті ім. Юрія Федьковича викладачі користуватимуться «Антиплагіатом».
Ця програма, розроблена комп'ютерниками «Авіацентру» при Київському національному авіаційному університеті, дозволяє визначити у процентному відношенні запозиченість тексту з інших джерел. «Скачаний» з інтернету чи компільований з різних джерел текст програма визначає за лічені секунди й навіть виділяє «передрані» місця, пояснюючи, звідки, у кого яка фраза чи абзац були «запозичені». Єдина умова — «Антиплагіат» має «знати» оригінал. Для цього програму не лише підключають до інтернету, а й до її бази даних постійно вносять нові дипломні, курсові, а також кандидатські й докторські роботи, захищені у тому чи іншому українському ВНЗ.
Допустимою кількістю запозичень вважається 30% посилань і, відповідно, 70% авторського тексту.
Як розповів «УМ» координатор проектів ОБСЄ по Чернівецькій області Ігор Кухарчук, «Антиплагіат» коштує від 5 до 12 тисяч гривень на рік за одне робоче місце. Найкраще, за словами пана Кухарчука, встановити по одному робочому місцю на кожному факультеті. Поки що ж по одному «перевіряючому» комп'ютеру буде встановлено на факультеті економіки та менеджменту чернівецької філії КНЕУ та на юридичному університету ім. Юрiя Федьковича. Програмою також зацікавилися у Вищій атестаційній комісії України.
З вересня-жовтня, після попередніх випобувань, установити «Антиплагіат» рекомендуватимуть усім іншим українським ВНЗ. Студенти, які звикли користуватися світовою павутиною при написанні своїх робіт, уже обізвали програму «страшним сном».
І все ж наявність подібної програми у вузі може стати його позитивною візитною карткою. «Абітурієнти, їхні батьки подивляться, що у ВНЗ використовують програму «Антиплагіат», і зроблять висновки про непоганий освітній рівень цього навчального закладу, про те, що в ньому немає корупції та хабарів, бо студенти змушені самостійно писати свої роботи», — переконаний Ігор Кухарчук.
До речі, російський аналог програми (знаходиться на сайті https://www.antiplagiat.ru/) дозволяє перевіряти й україномовні тексти. Зігдно з дослідженнями, в Росії близько 80 відсотків студентських робіт «злизані» з інтернету. Загалом же, якщо набрати в пошуковику слово «реферат», можна отримати більш як 15 тисяч посилань на відповідні сайти.
У світі активно користуються програмами, які допомагають виявити плагіат у тексті. За несамостійну роботу студента європейського чи американського вузу можуть навіть виключити з навчального закладу.