У Київраді — черговий скандал. У кулуарах активно обговорюється остання плітка — нібито один із депутатів Ради має ВІЛ-позитивний статус. Як повідомляє «Кореспондент» із посиланням на газету «15 хвилин», голова Асоціації політологів України Руслан Ткач розповів, що в одного з депутатів Київради при тестуванні був виявлений позитивний результат на ВІЛ. Ткач відмовився сказати, до якої партії входить цей депутат, відзначивши лише, що це чоловік. За словами політолога, ця інформація вже встигла викликати паніку серед міських депутатів, і деякі з них, які близько спілкувалися з ВІЛ-позитивним колегою, вирішили здати відповідні аналізи.
Руслан Ткач також заявив, що інцидент змусив депутатів переглянути свою поведінку під час засідання сесії. «У четвер під час засідання планувалося блокування Київради. А якщо врахувати, що звичайне блокування трибун закінчується бійками із кров'ю, більша частина депутатського корпусу, побоюючись за своє здоров'я, відмовилася від наміру брати участь у бійках», — відзначив політолог.
Невідомого депутата, чесно кажучи, шкода. ВІЛ-позитивні люди сьогодні працюють практично всюди. Є вони серед журналістів та вчителів, юристів та водіїв. Є, напевно, серед чиновників та депутатів. Відсутність ВІЛ-інфекції у крові людини не є обов'язковою умовою, за якої кандидат може отримати депутатське крісло. І, за законом, якщо людина не хоче, щоб записи в її медичній картці були відомі всьому світові, вона має право не розкривати свою таємницю...
Як розповів «УМ» менеджер юридичного департаменту Всеукраїнської мережі ЛЖВ (людей, які живуть з ВІЛ) Юрій Дехтяренко, цей випадок не з кращого боку характеризує людей, причетних до поширення інформації про ВІЛ-статус депутата. А джерело інформації може навіть поплатитися за свій довгий язик — якщо ображена сторона вирішить позиватися. «Дані про стан здоров'я людини, за чинним законодавством, є абсолютною таємницею, — нагадує юрист. — Тож особам, які поширюють таку інформацію, загрожує штраф, а медичним працівникам, причетним до витоку інформації, — кримінальна відповідальність. Крім того, депутат може подати позов до суду й отримати від кривдників компенсацію моральної шкоди».
Як додає Юрій Дехтяренко, право на таємницю про стан здоров'я чітко зафіксоване у 286 статті Цивільного кодексу України: «Забороняється вимагати та подавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування фізичної особи. Фізична особа зобов'язана утримуватися від поширення інформації, зазначеної у частині першій цієї статті, яка стала їй відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків або з інших джерел». Тому спекуляція на таких даних є не лише аморальним, а й протизаконним вчинком.
Власне, Київрада збирається з'ясувати, хто поширив у ЗМІ «гарячу» інформацію. Як передає УНІАН, під час учорашнього пленарного засідання столичної міськради депутат від фракції БЮТ Сергій Подгорний запропонував створити спеціальну слідчу комісію із залученням фахівців Головного управління охорони здоров’я КМДА, щоб з'ясувати, хто поширив інформацію у ЗМІ та... встановити достовірність цієї інформації!
Колеги інфікованого депутата — «молодці», нічого не скажеш. Замість того, щоб подати киянам гідний приклад у спілкуванні з ВІЛ-позитивними знайомими, щоб пропагувати толерантне ставлення до таких осіб та боротися з дискримінацією людей, що враженi цим вірусом, нажахані «обранці народу» сполохано сунуть до поліклініки здавати аналізи і вимагають залучити медиків до «перевірки інформації». Ось тільки не зрозуміло, що змусило деяких депутатів бігти до лабораторії? Через спільні бійки в сесійній залі ВІЛ не передається...
А ще цікаво дізнатися, чи стане перевірка на ВІЛ такою ж обов'язковою для депутатів Київради процедурою, що й тортури на детекторі брехні? І чи будуть надруковані в комунальній газеті результати цього медогляду? Зважаючи на порядки, які панують у будинку на Хрещатику, 36, це б нікого не здивувало. Бо ж «обязаловка» з детектором брехні також є протизаконною, а нічого, працює...