Працівника податкової міліції Київщини Олександра Біляєва затримали серед білого дня у Солом'янському районі столиці співробітники Головного управління боротьби з організованою злочинністю спільно з бійцями спецпідрозділу «Сокіл». Під час обшуку в нього було знайдено 70 тисяч доларів готівкою, які правоохоронці, попередньо готуючись до операції, позначили флуоресцентною фарбою. Відтак злочинця впіймали з речовими доказами, адже на кожній купюрі валюти США стояв невидимий напис «хабар».
Як розповіла «УМ» прес-секретар ГУБОЗ Києва Олена Мельник, інформацію про те, що затриманий покриває декілька конвертаційних центрів, правоохоронці отримали ще на початку цього року. Відтоді за Біляєвим вели спостереження, в результаті вдалося, наприклад, встановити, що він, провівши власне розслідування стосовно одного Товариства з обмеженою відповідальністю, з'ясував, що його директор ухиляється від сплати податків, і порушив проти нього кримінальну справу. Проте надалі Олександр Біляєв і не думав доводити розслідування до логічного завершення з подальшою передачею матеріалів до суду. Він вирішив посприяти керівнику ТОВ і надалі обкрадати державу, пообіцявши закрити справу. За послугу ж попросив саме ті 70 тисяч у.о., з якими і був невдовзі спійманий.
Чим завершиться справа, яку міліціонери вже нарекли справою рекордного для столиці хабара, наразі сказати важко. Зважаючи на те, що пан Біляєв покривав не один такий конвертаційний центр, у яких, зазвичай, «крутяться» сотні тисяч американських доларів, можна не сумніватися, що і працював він не самостійно. Більше того, цілком імовірно, що напарник чи напарники теж якимось чином пов'язані з правоохоронною системою. Натякнула на це і Олена Мельник. «Ми маємо підстави вважати, що цей хабар не був поодинокий, а тому припускаємо, що і працював затриманий не сам. Тепер розслідування проводить прокуратура Солом'янського району, тому всі дані про перебіг з'ясування нових обставин мають надавати вони. Можу сказати, що, за нашою оперативною інформацією, лише протягом останніх півроку Олександр Біляєв отримав хабарів щонайменше на суму 250 тисяч американських доларів. Тому хотілося б тільки додати, що у ГУБОЗ сподіваються на об'єктивне розслідування прокуратурою даної справи».
Та чи будуть ці сподівання виправданими, а робота правоохоронців по достоїнству оцінена? У прозорості діяльності прокуратури Солом'янського району вже можна сумніватися. Коли кореспондент «УМ» звернувся туди за інформацією, звісно, ніхто нічого не розповів. Пояснили, що особи, в компетенції яких коментувати, відсутні (і це у вівторок об 11.00), а коли будуть — невідомо. Про упередженість у розслідуванні даної справи може говорити і та обставина, що, за словами Олени Мельник, під час затримання на обличчі Олександра Біляєва не було жодних ознак страху — лише щире здивування. Важливим є і те, що протягом півтора тижня розгляду Солом'янським судом цієї справи в ній із невідомих причин відбулася заміна чотирьох адвокатів і двох суддів. І тільки 11 червня суддя райсуду Ада Педенко винесла рішення про попередній арешт підозрюваного терміном на три місяці.
Чи досидить горезвісний податківець навіть цей строк, чи оскаржить рішення Феміди і знову «кришуватиме» бізнесменів, стане відомо вже найближчим часом. Джерела «УМ» у правоохоронних органах стверджують, що Олександр Біляєв діяв з благословення дуже високих владних покровителів. Про те, що це саме так і таких «біляєвих» за часи повернення «регіоналів» до влади стало чимало, може свідчити і статистика, оприлюднена на початку цього тижня виданням «Ділова думка». Згідно з нею, з початку 2007 року середній розмір хабарів в Україні виріс до 4,2% річної торгівлі підприємств, тоді як у 2006 році дорівнював 3,6%. А за даними опитування, проведеного Київським інститутом соціології, минулого року понад чверть населення України давала хабарі. Однак досі жодної гучної справи, про яку б поінформували суспільство, так і не було доведено до кінця.