Сьогодні об'єднана Європа святкує 60-ту річницю оголошення плану Маршалла — американської економічної допомоги для зруйнованої Другою світовою війною Європи. Тодішній держсекретар США Джордж Маршалл представив свій план, офіційна назва якого звучала «Програма оздоровлення Європи», 5 червня 1947 року в Гарвардському університеті. Завданням плану було не лише економічне відродження Європи, а й протидія експансії комунізму, яку в перші повоєнні роки продовжив Сталін. Сполучені Штати, в рамках оголошеної президентом Труменом у березні 1947 року так званої доктрини стримування, призначили на відбудову Європи 13,5 млрд. доларів.
За план Маршалла держсекретар США у 1953 році був відзначений Нобелівською премією миру. А розробниками плану відродження Європи за американські гроші були два американські економісти: Джордж Кеннан та Вільям Клейтон.
План Маршалла було запропоновано також СРСР та іншим країнам, які встигли потрапити у комуністичний табір. Виходячи з засади, що у «совєтскіх собствєнная гордость», Сталін відмовився від участі в американському плані й заборонив робити це Польщі та Чехословаччині, які вже встигли висловити свою згоду. На противагу плану Маршалла, в СРСР було розроблено так званий «план Молотова», який вилився у створення 1949 року Ради економічної взаємодопомоги. За цим планом, країни Центральної та Східної Європи, які потрапили під ярмо Москви, відмовлялися від традиційної співпраці з Європою і переорієнтовували свої економіки на СРСР. Плани Маршалла і Молотова визначили остаточний повоєнний поділ Європи.
Держави-учасниці плану Маршалла отримували зі США допомогу не у вигляді грошей, які могли просто проїсти, а товарами, які були необхідні для відбудови їхніх економік. А фінансові засоби, що надходили від продажу товарів, які створювалися відроджуваними економіками, йшли на інвестиції. В остаточному підсумку, за планом Маршалла діяли 16 країн Західної Європи, за винятком Іспанії, де панувала фашистська диктатура генерала Франко, та Фінляндії, яка зі страху перед можливою радянською інтервенцією підписала з СРСР 8 квітня 1948 року угоду про співпрацю і визначилася як нейтральна країна.
Упродовж 1948—1951 років загальна американська допомога країнам Західної Європи перевищила 14 млрд. доларів (це 140 млрд. доларів у цінах 1999 року). Найбільше скористалися з програм плану Маршалла Велика Британія, Франція, Італія, ФРН та Голландія, в яких уже на початку 50-х років розпочався економічний бум.