Хоча дія державної програми «Контрабанді — СТОП», розрахованої на 2005—2006 роки, давно завершилася, на Володимирській, 33, продовжують співпрацювати з іншими правоохоронними та контролюючими органами у боротьбі з «контрою». Досвід попередніх років засвідчив, що разом із цим явищем боротися ефективніше. Тим більше, що, за словами начальника Управління «К» СБУ Михайла Глуговського, наразі контрабандисти неабияк активізувалися — у них своєрідний «сезон».
Японські скульптури, Христос-Вседержитель
У Головному управлінні боротьби з контрабандою та організованою злочинністю СБУ зазначають, що проблема контрабанди історичних та культурних цінностей залишається актуальною. За словами пана Глуговського, йдеться не лише про спроби вивезти з України цінні ікони, картини відомих живописців, монети та інший антикваріат, а й про їх ввіз! Звісно, СБУ ніби й не проти, щоб культурні цінності, придбані на відомих антикварних ринках та аукціонах, потрапляли до України, але ж потрібно дотримуватися усіх митних процедур.
Утім «грошовим мішкам» хочеться зекономити, тож протягом останніх років намітилася чітка тенденція до незаконного ввезення в Україну із Західної Європи та СНД історичних цінностей. У перших рядках рейтингу антикварів-контрабандистів старовинні меблі, годинники, зброя. В СБУ кажуть, що це пов’язано з існуванням великого попиту на предмети антикваріату серед нової української еліти, адже вітчизняний ринок не в змозі задовольнити їхні культурні «апетити».
Як приклад, нещодавно співробітники Управління «К» затримали в аеропорту «Бориспіль» співвітчизника, який тишком-нишком віз з Ізраїлю 11 картин та сотню фігурок. Мистецтвознавча експертиза дала однозначний висновок, що це колекція японської мініатюрної скульптури, що має музейне значення. Орієнтовна вартість — 125 тисяч доларів.
А от в одному з храмів Черкащини було викрадено ікону ХІХ століття «Христос-Вседержитель», контрабандиста затримали вже на кордоні із Росією.
«Дипломати» люблять круті авто
Днями СБУ перекрила стійкий канал контрабанди автомобілів, до якого були причетні навіть представники окремих дипломатичних представництв. За даними СБУ, з серпня минулого року i до сьогодні контрабандисти ввезли понад шістдесят дорогих іномарок. Документи були в порядку — автівки призначалися для іноземних дипломатів, але після реєстрації в ДАІ відомі європейські та японські марки відразу знімали з обліку та реалізовували через товарні біржі в Києві. Звісно, без сплати обов’язкових платежів.
Пан Глуговський каже, що іномарки завозили з Німеччини, Польщі, Італії. Однак наголошує, що це не означає, що саме дипломати з цих країн займалися оборудками. Цю інформацію в СБУ не розголошують. Цікаво, що митникам та ДАІ контрабандисти надавали фіктивні письмові звернення дипломатичних установ. Але цього б не сталося, якби окремі дипломати систематично не ігнорували порядок відносин з країною перебування. Тож зараз СБУ спільно із МЗС працює над упередженням подібних порушень у майбутньому. Загальні збитки держави від цих оборудок — півтора мільйони гривень, порушено дві кримінальні справи за ознаками злочину, передбаченого «контрабандною» статею 201 Кримінального кодексу.
У СБУ кажуть, що боротьба з контрабандою продовжується, тим більше, що в усіх регіональних управліннях діють телефони довіри, за якими громадяни можуть повідомляти про ті чи інші факти. Водночас співробітники СБУ, митники та прикордонники в літній сезон буквально завалені «контрою» продуктової групи — тоннами окорочків, яблук, морепродуктів та напівфабрикатів. Що поробиш, сезон!