Президент України Віктор Ющенко був змушений скоротити свій дводенний візит до Хорватії у зв'язку із загостренням внутрішньополітичної ситуації в Україні і в четвер увечері відбув на батьківщину, повідомила хорватська інформагенція ХІНА. З плану візиту випали заплановані на п'ятницю участь Президента України в хорватсько-українському економічному форумі, відвідини лікарні кардіосудинної хірургії та історичного палацу Бежанец. Але хорватські та українські економісти і бізнесмени таки провели форум у Хорватській економічній палаті в Загребі, як і було передбачено, хіба що без участі двох президентів, бо більша частина української делегації залишилася в Хорватії.
Упродовж четвергового візиту відбулися переговори між Президентом Ющенком та його хорватським колегою Стєпаном Месичем та іншими високими хорватськими достойниками і представниками української національної меншини в Хорватії. Віктор Ющенко також виступив з промовою перед депутатами Хрватского сабору (парламенту Хорватії), в якій наголосив на традиційно дружніх відносинах між двома народами та висловив українську підтримку хорватському членству в ЄС та НАТО.
Президенти обговорили питання активізації економічних відносин між двома країнами, співпраці через європейські і світові інституції. Обговорювався проект трубопроводу «Дружба—Адрія». «Кожна країна лише тоді має перспективи економічного розвитку, коли буде мати гарантовані поставки енергоносіїв, а Україна і Хорватія прагнуть досягти такої стабільності», — заявив президент Хорватії. Ющенко запропонував хорватським компаніям долучитися до будівництва української інфраструктури під потреби проведення Чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Торкаючись політичної кризи в Україні, Месич сказав: «Постійна нестабільність в Україні буде шкодити не лише цій країні, але і всій Центральній Європі, навіть Європі в цілому».
Президенти на знак хороших та приятельських відносин обмінялися високими державними відзнаками: Ющенко отримав із рук Месича Орден короля Томі, а Месич від Ющенка — Орден Ярослава Мудрого.
Президенти підписали три міждержавні угоди: «Програму просвітницької та науково-технічної співпраці», угоду про митну співпрацю та угоду про співпрацю між «Матицею хорватською» та Просвітницьким товариством ім. Тараса Шевченка. Президенти України та Хорватії особливу увагу приділили візовим відносинам між нашими країнами. «Ми сходимося на думці, що існуючий на цей час візовий режим стає все більшою перешкодою у розвитку економічного співробітництва між двома країнами, як і перепоною збільшення кількості українських туристів у нашій країні», — заявив Стєпан Месич на спільній пресовій конференції. І додав, що нещодавно надіслав листа міністру закордонних справ Хорватії Колінді Грабар-Кітарович, в якому вимагає «в інтересах розвитку відносин Хорватії з іншими країнами, зокрема і з Україною, терміново вжити заходiв до лібералізації візового режиму або принаймні спростити цей режим». Ющенко, зі свого боку, повідомив, що через кілька тижнів розпочнуться консультації з цього питання на рівні двох МЗС і «візовий режим буде лібералізований».
За оцінками фахівців українського туристичного ринку, Хорватія цього літа буде другим за популярністю туристичним напрямком серед наших співвітчизників після Туреччини. Жаль лише, що МЗС України розворушується так довго, оскільки Стєпан Месич мало не благав лібералізувати візовий режим між нашими країнами під час свого візиту до Києва кілька місяців тому, а ситуацiя поки не змiнилася.
ДО РЕЧІ
Безвізовий режим між Хорватією і Росією встановлено ще в 90-х роках. Із вчорашнього дня розпочав діяти спрощений візовий режим між Росією та ЄС, а наше МЗС обіцяє громадянам України подібну угоду не перший рік. Шенгенські візи у спрощеному режимі з 1 червня будуть отримувати члени офіційних російських делегацій, підприємці, працівники міжнародного транспорту, журналісти, діячі науки, культури та освіти, студенти і школярі, які здійснюють поїздки за обміном, учасники спортивних змагань та громадяни, які мають могили рідних у країнах ЄС.