Прем'єра Киргизії хотіли отруїти
Прем'єр-міністра Киргизії Алмаза Атанбаєва намагалися вбити у травні з використанням отруйної речовини невідомого походження. Про це йдеться в оприлюдненому вчора урядовому звіті. Алмаз Атамбаєв повідомив, що на два дні втратив свідомість після того, як хтось 11 травня дав йому випити склянку води у його ж кабінеті. Перший медичний діагноз звучав так: гострий токсичний гепатит. Глава уряду також додав, що до отруєння отримував погрози у зв'язку з його планами націоналізувати окремi підприємства. Тепер він одужує і не має наміру подавати у відставку, а у своєму отруєнні звинувачує «деяких урядовців».
Президент Курманбек Бакієв призначив поміркованого опозиціонера Алмаза Атанбаєва головою уряду в березні цього року з метою залагодити політичну кризу, яка була викликана вимогами опозиції про відставку уряду та президента. Інші лідери опозиції назвали перехід Атанбаєва в президентський табір зрадою.
«Велика вісімка»: один проти семи
Під час позавчорашньої зустрічі міністрів закордонних справ «великої вісімки» у німецькому Потсдамі, де обговорювалися підготовка до саміту лідерів «вісімки» (цей саміт пройде у німецькому курортному місті Гайлігендамм на узбережжі Балтійського моря), стався конфлікт між держсекретарем США Кондолізою Райс та іншими західними лідерами, з одного боку, і міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, — з іншого. Причиною суперечок була повна розбіжність думок стосовно способів врегулювання проблеми Косова та з приводу американського протиракетного щита в Європі.
Італійці сумують за Берлусконі
Минув рік, як до влади в Італії прийшла ліва коаліція на чолі з Романо Проді. Він позначився зниженням якості життя, невдалою економічною політикою та постійними політичними чварами у строкатому лівому таборі. Опитування громадської думки свідчать, що значна частина італійців починає відчувати ностальгію за добою попереднього глави уряду Сильвіо Берлусконі й прагне його повернення. Діючий прем'єр Романо Проді, який досі був головою Єврокомісії, також втомився від сварок, тому заявив позавчора в інтерв'ю газеті «Ла Репуббліка», що поставив лівим коаліціантам ультиматум: або вони припиняють чвари і розпочинають робити те, що він їм наказує, або прем'єр іде у відставку.
Політична криза в Румунії. Другий раунд
Позавчора, уперше з'явившись у парламенті після повернення на пост президента після невдалої спроби імпічменту, президент Румунії Траян Басеску заявив: країна має «лише одне чесне вирішення політичної кризи» — це відставка уряду і парламенту та проведення дострокових виборів. Але проблема в тому, що рішення про розпуск та призначення дострокових парламентських виборів приймає парламент. Лідери більшості парламентських фракцій відкинули президентську пропозицію про дострокові вибори. Натомість більшістю голосів (240 проти 20) підтримали ще одну пропозицію президента — провести всенародний референдум з питання про повернення існуючої до 2004 року мажоритарної виборчої системи, щоб виборці чітко знали, кого вони обирають до парламенту.