Сьогодні людство відзначає Всесвітній день без тютюну — день, у який тисячі курців із різних країн світу намагаються обійтися без запаленої сигарети, а то й кинути палити взагалі. Цьогоріч Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) запропонувала присвятити цей день темі «Місця перебування людей без тютюнового диму», нагадує радник Президента України, член-кореспондент АМН України, професор, доктор медичних наук Микола Поліщук. Своїм девізом ВООЗ рекомендує людям (особливо тим, хто не палить) відстоювати своє право на чисте повітря, вільне від тютюнового диму.
За словами пана Поліщука, людина, яка не хоче дихати сигаретним димом на вулиці чи на зупинці транспорту, у підземному переході чи в під'їзді будинка, в офісі чи на власній кухні, не має терпіти незручності і відверте нехтування своїм правом на чисте повітря. Про своє небажання дихати забрудненим повітрям треба заявляти вголос! Тим паче що в Україні існує низка нормативних актів, які забороняють палити у громадських місцях. У переході чи в під'їзді можна зробити курцеві зауваження. В офісі — вимагати від роботодавця облаштування «курилки», щоб колеги не диміли в кабінеті чи в коридорі. Вдома — завалити рідних медичними статтями про шкоду куріння й наполегливо просити не запалювати цигарку в приміщенні.
Чому так важливо звільнятися від тютюнового диму? Тому що вторинний тютюновий дим вбиває і викликає важкі захворювання, говорить Микола Поліщук. Тютюновий дим містить часточки і гази. Суміш, яку видихає курець, має тисячі хімічних речовин, 250 з яких є канцерогенними або токсичними. Серед цих токсинів можна згадати чадний газ — смертоносний газ без кольору і запаху, ацетальдегід, акролеїн, формальдегід тощо. Тому пасивні курці нерідко отримують набір отруйних речовин, цілком достатній для розвитку раку легенів, бронхіальної астми, серцево-судинних захворювань.
Як нагадує голова Українського інформаційного центру з проблем алкоголю та наркотиків Костянтин Красовський, кондиціонери й витяжки, які працюють у ресторанах чи в офісах, не врятують. Системи вентиляції, якими б потужними вони не були, не можуть видалити з приміщення всі часточки і тим паче гази. Крім того, багато частинок потрапляє до легенів або чіпляється до одягу, меблів, стін, стелі, перш ніж на них хоч якось могла б подіяти вентиляція. Звісно, збільшення сили вентиляції зменшує концентрацію тютюнового диму в тому ж ресторані, але не набагато. Для видалення одного лише запаху були б потрібні рівні вентиляції, які більш ніж у 100 разів перевищують звичайні стандарти. Який бар може встановити собі таке диво техніки?