Хто переміг у політичній кризі, яка тривала довгих 55 днів і 55 ночей? Ніхто. Тому що з суботи на неділю (а Президент, до речі, дотримав свого слова, коли сказав, що назве дату дострокових виборів до кінця тижня) сторони поставили не крапку, а лише двокрапку в цьому аж надто складнопідрядному реченні. Упродовж цієї весни втомилися всі: і Президент — витримувати нове для себе амплуа ведучого, і коаліція — впиратися й тримати на майданах свої охочі до грошей легіони. До речі, хтось казав, що кожен день перебування цих легіонів у Києві коштував «Регіонам» мільйон доларiв. Тож можете прикинути, на скільки спорожніла каса Ахметова, Клюєва, Колесникова і Ко. Усім потрібен був хоч якийсь літній перепочинок — не керувати ж пікетами із Сардинії чи Мальдив! А тут і так званий привид «силового варіанту» так невчасно навідався на Печерські пагорби. Ситуацію потрібно було розрулювати вже хоча б через те, щоб ще більше не насмішити народ «силовою» тупістю одних та незграбністю інших. За два місяці кризи народ, який спершу було в основній масі мобілізувався на підтримку «своїх», встиг утомитися й роззосередити свою увагу. Не буде великою помилкою сказати, що події в цьому печерському цирку розгорталися при порожньому глядацькому залі. Тож слід було взяти тайм-аут, щоб відновити активні дії ближче до осені. Саме у серпні — на початку вересня обидві сторони продовжать це речення після двокрапки.
* * *
А речення це, як уже неодноразово говорилося, — цитата з недолугого тексту політреформи. Одні (Мороз і Янукович) хотіли зміцнити її «завоювання», інші (Ющенко) — відкрутити корбу з натягнутою обмежувальною линвою назад. І вибори 30 вересня стануть насправді ще однією спробою закріпити або послабити конституційну реформу-2004. По суті, це буде «п'ятий тур» президентських виборів Ющенко проти Януковича, якщо рахувати голосування за депутатів-2006 як «четвертий тур».
Обидві сторони бачать у собі сили виграти цей тур. Дай Боже. Цікава буде кампанія — на тлі збайдужіння не простого, а ще й городньо-дачно-пляжного. Щоправда, одного разу, в 1994 році, в нас уже були вибори влітку. Й одного директора на них таки вибрали... Кому пощастить цього разу? Щоб цей раз був, зауважмо, Президент має видати ще один, уже третій указ про дострокові вибори. І датований він має бути 2 серпня.
* * *
Із весняної кризи обидві сторони виходять добряче поскубаними. Добряче вони поскубли й вітчизняну систему правосуддя, яку, кажуть, тепер треба будувати заново. До речі, вибори в умовах абсолютно скомпрометованих судів, — це ще одна особливість кампанії-2007.
Президентська сторона вважає, що гору поки що бере вона, адже дострокові вибори будуть, зрадницький парламент розпуститься, і це головне. До того ж депутатам буде заборонено бігати із меншості в більшість, а рейтинг «помаранчевих» після 2 квітня має стійку тенденцію до зростання. Так що, мабуть, можна констатувати, що Банкова виграла в «Регіонів» не нокаутом, але «заточками».
Однак прем'єрсько-спікерська сторона у свою чергу також бачить приводи для задоволення. Адже перевибори відбудуться таки не на базі указів Ющенка від 2 та 26 квітня, а на підставі складення мандатів як мінімум 150 депутатами-опозиціонерами. Крім того, визнається легітимною ціла тьма постанов та інших актів Верховної Ради часів крайнього загострення її істерії. У тому числі — збільшення мінімальних пенсій і зарплат, яке «януковичі» зроблять пропагандистською основою своєї виборчої кампанії.
У цій порівняльній таблиці майже на кожен плюс є свій мінус. Генпрокурорів на вчорашнiй день було аж два, і це — ще одна ознака виборів-2007. Або, скажімо, «президентські» якщо не виграли, то принаймні не програли плацдарм у Конституційному Суді. Зате «прем'єрські» матимуть нагоду роздути мильну бульку загрози громадянського конфлікту, який вони зупинили. А що електорат «донецьких» має значно більший імунітет проти брехні своїх вождів, це добре відомо...
Утім, давайте справді візьмемо паузу. Сторони виходять на початкові позиції з непочатковими ресурсами. І вони, політики, й ми, прості люди, — розберемося, подумаємо. Може, збагнемо щось таке, чого досі не збагнули. Може, ще раз сконцентруємося, зберемося, покажемо. От тільки навряд чи вже з цього приводу «душу й тіло положим»...