Скандал навколо трансляції російським кабельним оператором «Пєрвий канал. Всємірная сєть» «Євробачення-2007» на території України набирає обертів. Як відомо, раніше директор НТКУ Віталій Докаленко заявив, що «Пєрвий канал», згідно з правилами Європейської мовної спілки (EBU), не мав права вести пряме включення у нашій державі. За його словами, це завдало збитків не тільки Першому національному, який має ексклюзивні права на трансляцію, а й вплинуло на результати голосування за переможця «Євробачення», оскільки в ефірі російського телеканалу під час трансляції звучали ще й не зовсім етичні репліки і коментарі на адресу представниці України Вєрки Сердючки, що є прямим порушенням правил «Євробачення». У них, зокрема, йдеться, що «мовники-учасники повинні гарантувати: їхні коментатори та речники поважають дух та чесність змагань. Коментатори та речники не повинні робити дискримінаційні коментарі стосовно виконавців чи пісень. Коментатори повинні утримуватися від розмов під час виступів і від спонукання аудиторії голосувати чи ні за якусь конкретну пісню».
До того ж у НТКУ вважають, що паралельна трансляція просто-напросто вкрала у Першого національного щонайменше 10 відсотків глядацької аудиторії. І це при тому, що Національна телекомпанія щорічно сплачує EBU грошовий внесок за ексклюзивне право на трансляцію «Євробачення» на території України у визначеному розмірі. «Ця цифра змінюється щороку і залежить від кількості учасників пісенного конкурсу, — розповіла «УМ» працівник відділу зв'язків із громадськiстю НТКУ Олена Бочарова. — У цьому році вона склала 65 тисяч 672 швейцарських франки». Відтак керівництво вже звернулося до Нацради із заявою, в якій наголосило на порушенні своїх прав. Також аналогічний документ-скаргу на дії «Пєрвого каналу», в якому йдеться про порушення прав українського мовника, вже підготовлено і буде направлено у європейську Генеральну асамблею мовної спілки на розгляд 6 липня.
Водночас у Нацраді погоджуються із претензіями НТКУ, однак, за словами голови Віталія Шевченка, зробити щось із цим важко, оскільки «Пєрвий канал» є кабельним мовником і ліцензії у НТКУ, незважаючи на норму закону, досі не брав. «За інформацією, яка є у нас, через несанкціоновану паралельну трансляцію російським каналом загальні втрати складають майже 200 тисяч доларів, в тому числі 70 тисяч доларів — завдано збитків НТКУ. Варто зазначити, що, оскільки Перший національний є державним, це гроші, які втратив бюджет України і його платники податків, себто українці, — розповів Віталій Шевченко «УМ». — Наразі ми проаналізували звернення і будемо думати, що можемо зробити в цій ситуації. Проте, хочу додати, що експансія російських інформаційних носіїв на український ринок і їхня відмова дотримуватися будь-яких правил гри українського законодавства, відбувається вже не вперше. Тим паче, за умови, що російські коментатори у своїх висловлюваннях стосовно нашої учасниці вели себе просто ганебно. А оскільки їхнє мовлення транслювалося на чимало країн світу, безперечно, можна стверджувати, що це вплинуло на результати голосування і, можливо, вкрало перемогу в української претендентки».
Які санкції, в разі подання скарги, чекатимуть на «Пєрвий канал», наразі у Нацраді сказати не можуть. Віталій Шевченко пояснює це тим, що в Європі досі не було практики таких безпрецедентних і відверто нахабних дій із боку жодного мовника. Одним із покарань може стати дискваліфікація представника Росії на «Євробаченні-2008». В такому випадку слова пісні Вєрки Сердючка «Раша, гудбай» стануть пророчими. Однак п. Шевченко запевнив, що в Україні Національна рада з питань телебачення і радіомовлення докладе всіх зусиль, аби у майбутньому неконтрольовані кабельники не могли безкарно займатися свавіллям, кладучи у свою кишеню гроші українців, при цьому ще й ганьблячи імідж нашої держави.