Переговори завершено. Переговори тривають?

24.05.2007
Переговори завершено. Переговори тривають?

Тi самi гостi в ту саму хату. (Фото Миколи ЛАЗАРЕНКА.)

      «Ішов 2015 рік. Янукович і Ющенко майже домовилися про дату проведення дострокових парламентських виборів...» — так деякі дотепники вже почали перероблювати перманентний анекдот, який в українському політикумі з різними «умовами задачі» («...тривала спікеріада», «...переговори про створення коаліції» тощо) курсує вже не перший рік. Однак, схоже, поспішили — процес таки наближається до завершення. Принаймні після канівської заяви Президента про те, що до кінця поточного тижня дату виборів буде названо, відступати вже нікуди. На Банковій налаштовані рішуче — нескінченні переговори набридли не лише потенційним виборцям і закордонним «спостерігачам», а і їхнім безпосереднім учасникам. Або щонайменше одній зі сторін. Бо інша таки дивує: так, скажімо, під час позавчорашньої зустрічі з президентом ПАРЄ Рене ван дер Лінденом Прем'єр Янукович «нічтоже сумняшеся» заявив, що його нібито згоду на проведення дострокових виборів «неправильно зрозуміли». «Я не говорив про дострокові вибори. Йшлося про те, що треба зробити на той випадок, якщо вибори все-таки будуть визнані необхідними», — цитує лідера коаліції газета «Коммєрсант».

      Олександрові Морозу й компанії такі слова — бальзам на душу, адже десятиденної давності поява перед ЗМІ двох Вікторів, які заявили, що домовилися про проведення дострокових виборів, для інших учасників коаліції пролунала як грім з неба. Однак пізно, проффесоре, пити «Боржомі», коли слова про згоду на вибори вже вилетіли. Зрештою, про щось же він там, на Банковій, увесь цей час із Президентом домовлявся?

 

«Сторонам більше нема чого сказати одна одній»...

      Але оскільки досі тривалі посиденьки глав держави та уряду, а також робочої групи, постійно завершуються нічим, їхня подальша доцільність виглядає сумнівною. Так, схоже, вважає і Віктор Ющенко, який учора на зустрічі у Києві з іноземними інвесторами й дипломатами заявив: «Власне, переговори вже завершені, сторонам уже немає більше чого сказати одна одній». За словами Президента, до нього звертаються політичні сили з пропозицією припинити переговори і почати діяти. При цьому В.Ю. зауважив, що хотів би, аби вже проведені переговори принесли позитивний результат.

      Припиненою, вважає Ющенко, має бути й діяльність робочої групи з підготовки до позачергових виборів, оскільки «на сьогодні її можливості вичерпані» і тепер уже «робота комісії використовується як затягування часу». А під час цього затягування, як висловився В.Ю., «за спинами відбуваються неправові дії». Втім, як уже писала «УМ», члени робочої групи, принаймні від опозиції, і самі вже дійшли висновку, що ходити на її засідання більше немає сенсу.

      Поінформував Президент іноземних інвесторів і про те, на які «крайні заходи» готові піти [опозиційні] політичні сили, якщо політичний діалог не завершиться конструктивним результатом, — провести свої з'їзди й позбавити всіх БЮТівців та «нашоукраїнців» депутатських мандатів.

      Незважаючи на всю цю катавасію, Віктор Ющенко трагедії в нинішніх подіях не бачить. Адже вони, за словами глави держави, є свідченням того, що в Україні триває складний процес побудови демократії. Водночас Президент згоден із тим, що в країні є криза — про це свідчить той факт, що майже 200 народних депутатів не з'являються на засідання парламенту, а 171 із них написали заяви про складення повноважень. «Я переконаний, що без апеляції до виборців парламент не вийде з кризи», — сказав Ющенко. І додав: опозиція не повернеться до сесійної зали Верховної Ради доти, доки не будуть розв'язані питання, над якими працює робоча група, і названа дата проведення дострокових виборів. Відповідні домовленості, наголосив Президент, мають базуватися на компромісі політичних сил.

      І «силового варіанту», про який, судячи з частоти відповідних заяв, так мріють «коаліціонери», вони не дочекаються. Ющенко наголосив, що кожен його крок грунтуватиметься винятково на правових засадах, і жодних силових рішень в Україні застосовано не буде.

      А що не всі хочуть дострокових виборів — це цілком зрозуміло, адже для деяких політичних сил вони означатимуть відхід із політичної арени. «Вони розуміють, що ніколи більше в парламенті не з'являться. Тому йдуть маніпуляції навколо Конституційного Суду з порушенням процедур розгляду питань, включаючи політичну корупцію», — зауважив глава держави.

«Ошибку Президента» виправить 151 нардеп?

      А тим часом у Верховній Раді деякі представники цих самих «приречених» сил і далі вправляються у красномовстві. «Ви пам'ятаєте, на початку 1970-х був прекрасний фільм «Ошибка резидента» і «Судьба резидента». У нашій ситуації мені це нагадує фільм «Помилка президента». Це що стосується проведення виборів на основі указів його...» — зауважив на вчорашньому засіданні парламенту спікер Мороз, поіронізувавши з приводу того, що радники Ющенка «не вміють читати Конституцію», бо «дехто має вищу освіту, не маючи середньої».

      Натомість Голова ВР запропонував два можливих виходи із ситуації, що склалася:

      або внесення змін до Конституції, за якими парламент одержить право саморозпускатися, або складення депутатських повноважень 151 нардепом. Словом, знову про те саме: хай опозиціонери приходять до секретаріату ВР із заявами про складення мандатів — і всі підемо на вибори.

«Регіони» згодні не раніше, ніж на кінець вересня

      Аналогічну думку на засіданні Кабміну висловив і Прем'єр-міністр: за його словами, дострокові вибори мають відбутися тільки на підставі добровільного зречення депутатами мандатів. Усе одно працювати в умовах, коли парламент ухвалює закони, а Президент їх не підписує, «неможливо». При цьому Віктор Янукович наголосив, що не можна організовувати дострокові вибори поспіхом, нашвидкуруч, бо «це не ті питання, де поспіхом можна досягти мети». А головна мета, за словами Януковича — це щоб «якщо вибори відбудуться», країна вийшла з них сильнішою.

      Тому якщо дострокові вибори відбудуться (а це, наголосив Прем'єр, має статися тільки у разі їх законодавчого забезпечення), то не раніше, ніж наприкінці вересня — на початку жовтня. На травень-червень, як хочуть «деякі», Партія регіонів із соратниками категорично не згодна.

...а соціалісти не згодні взагалі — і з Януковичем теж

      Утім, є такі соратники, які не згодні навіть на те, на що погодиться Партія регіонів. От, наприклад, Соцпартія. У відповідній заяві, проголошеній з парламентської трибуни одним із керманичів СПУ Ярославом Мендусем, так і сказано: «Якщо Прем'єр погодить з Ющенком дату дострокових виборів без попереднього скасування незаконних указів про відставку суддів і без рішення КС у справі про конституційність указу про розпуск парламенту, СПУ не підтримає таке рішення». А ще соціалісти заявляють, що політична криза зайшла в глухий кут, і за таких умов переговори Ющенка з Януковичем «не можуть привести до виходу з протистояння». Мендусь від імені своєї партії також закликав керівництво ПР не лити «воду на млин секретаріату Президента», продовжуючи з главою держави «сепаратні переговори». Мовляв, однаково Янукович «є більш впливовішою політичною фігурою, ніж Віктор Ющенко», то нема з ним — «людиною, яка досі вважає дійсними свої укази» — про що й говорити.

* * *

      ...Але вони таки говорять. Учора Віктор Ющенко знову зустрічався з Віктором Януковичем. До кінця тижня залишається не так уже й багато часу. Посилювати аргументи президентської сторони на зустріч двох Вікторів був покликаний секретар РНБО Іван Плющ.

Леся ШОВКУН.

 

КОМЕНТАР

Віктор Небоженко, політолог:

      — Очевидно, до кінця тижня Президент, як і сказав, справді назве нову дату дострокових виборів, яку вважатиме прийнятною для обох сторін. Треба ж якось рухатися вперед. Однак це буде оформлено не у вигляді указу, а у вигляді усної пропозиції, оскільки домовленості з Віктором Януковичем за цей час досягти, швидше за все, таки не вдасться. Тому коли саме ці вибори відбудуться — так і залишатиметься питанням.

  • Львовом — з колядою

    Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

  • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

    Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

  • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

    Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
    Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
    І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

  • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

    «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
    Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

  • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

    Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

  • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

    Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>