Hезвично спекотна і суха погода, що домінує нині у більшості регіонів України, тішить переважно пляжників. Аграрії, які звикли називати такі теплі і сонячні дні неромантичним словом «посуха», прогнозують, що вони можуть залишитися без прибутку, а країна — без хліба та овочів.
«Ситуація тривожна, адже умови формування основних культур — озимих, а особливо ярових — є вкрай несприятливими, — сказала кореспондентові «ProАРК» начальник відділу агрометеорології українського Гідрометцентру Тетяна Адаменко. — Це значить, що прогнози на врожай майже усіх культур знижуються. Можливо, тільки за винятком соняшника». Падіння обсягів урожаю може бути катастрофічним: агрометеорологи називали цифру 30 відсотків! Це у випадку, що погода різко не зміниться, а сонце упродовж найближчих тижнів і далі палитиме так немилосердно. Інші фахівці у своїх висновках дещо обережніші. Так, експерт Української аграрної конфедерації Андрій Товстоп'ят вважає, що держава у найгіршому випадку не добере близько десяти відсотків урожаю. Натомість селяни зберуть більше проса — ця культура полюбляє сонце і спеку.
Втім у найгіршій ситуації опиняться південні, східні та центральні області України — там погодне тло очікують найнесприятливішим для сільськогосподарського виробництва. Найсумнiше для нас, що саме у цих регіонах традиційно знаходяться найбільші посівні площі зернових. Посуха, як вважають метеорологи, почалася там ще наприкінці березня. Проте через достатньо низьку температуру повітря ситуація не виглядала так трагічно, як нині, коли в одній з найбільш «хлібних» областей — Херсонській — сухим є майже метровий шар грунту під зерновими.
Міністерство аграрної політики станом на вчора не відкоригувало прогноз цьогорічного врожаю — 38 мільйонів тонн поки що залишаються у планах. За словами керівника прес-служби Наталії Черешинської, ситуацію наразі уважно вивчають. «З позавчорашнього дня заступники міністра аграрної політики вирушили у найбільш проблемні регіони і на місці вивчатимуть весь спектр проблем, — каже Наталія Миколаївна. — Так, перший заступник міністра Борис Супиханов вирушив до Одеської області, інші заступники — до Миколаївської, Запорізької, Херсонської, Дніпропетровської та Кіровоградської областей. Міністр Юрій Мельник особисто поїде на Полтавщину». Посадові особи Мінагрополітики не втрачають оптимізму, оскільки нинішньої весни посіяно навіть трохи більше, ніж завжди: скажімо, кукурудзи на зерно та ярого ріпака близько 105 відсотків.
У цей час інформація, що надходить із регіонів, виглядає більш ніж тривожною. Так, аграрії Болградського району Одеської області вважають, що у них склалася надзвичайна ситуація, і вимагають визнати регіон зоною стихійного лиха. Продуктивних опадів тут не було ще з кінця лютого, і тому сільськогосподарські культури масово вигорають. Температура повітря у районі становить 29—30 градусів, а на поверхні грунту — 52 градуси за Цельсієм! До цього треба додати ще й суховії, які буквально «підсмажують» і без того перегріту землю. Як наслідок — у метровому шарі грунту аналіз вологи показав 3—12 міліметрів, а для нормального розвитку посівів озимих треба щонайменше 80 міліметрів.
У компанію із зерном та овочами, як не дивно, можуть потрапити і фрукти. І хоча нинішня посуха деревам особливо не загрожує — коренева система більшості фруктових культур дозволяє їм живитися підземними водами доволі довго, але для багатьох плодових не минула безслідно серія зимових потеплінь, які чергувалися з заморозками...