На референдумі, який відбувся минулої суботи, 74,35 відсотка румунів висловили довіру президенту Траяну Басеску і не підтримали оголошений йому парламентом імпічмент. Рішення парламенту схвально прийняли лише 24,87 відсотка учасників референдуму, повідомляє румунська державна агенція новин «Ромпресс». Проблема в тому, що в референдумі взяли участь тільки 44,19 відсотка виборців, а згідно з законодавством, референдум вважається таким, що відбувся, при явці не нижче 50 вiдсоткiв.
В абсолютних цифрах: Басеску, «румунського Ющенка», підтримали 5,6 мільйона румунів, що на півмільйона більше, ніж на президентських виборах 2004 року. Після оголошення результатів референдуму він заявив: «Румуни прагнуть справедливості. Ніхто вже не хоче, щоб нашою країною правили олігархи». Його прихильники вважають, що народ сказав своє слово і Басеску може повернутися до президентського палацу та продовжити виконувати свої обов'язки. Своє слово вже сказав офіційний Брюссель: голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу поздоровив Траяна Басеску з отриманням вотуму довіри від народу.
Але перемогу Басеску не визнають його супротивники — ті п'ять парламентських партій із правлячої коаліції та від опозиції, які ініціювали та провели процедуру імпічменту. Вчора вони подали до Центральної виборчої комісії протест, заявивши, що референдум не відбувся з огляду на недостатню активність виборців. Притиснута до стіни ЦВК переадресувала протест до Конституційного Суду, який невдовзі повинен сказати свій вердикт.
Парламентські змовники готують також запасні сценарії наступних дій. Національно-ліберальна партія, яка входить до правлячої коаліції, після оголошення результатів референдуму заявила про свій перехід в опозицію. Про такі ж наміри іншої коаліційної сили — Демократичної партії — заявив у інтерв'ю румунській агенції «Медіафакс» її лідер Адріан Відеану. Румунські соціал-демократи (а точніше — посткомуністи) закликали всі п'ять парламентських партій, які провели процедуру імпічменту, об'єднатися в опозиції. Таким чином, вони або створять нову владну коаліцію на противагу президенту, або приведуть країну до швидких дострокових парламентських виборів.
Лідер соціал-демократів, колишній прем'єр-міністр Адріан Настазе заявив позавчора телеканалу «Антена 3»: найгірше, що за такої ситуації може зробити його політична сила, — це підтримати діючий уряд Каліна Попеску Тарічеану, колишнього союзника президента, а тепер його ворога. За таких обставин найімовірнішим виходом iз чергової кризи є дострокові парламентські вибори.