Минулої неділі у Биківнянському лісі знову було людно. Тут вшановували пам'ять жертв репресій комуністичного режиму, а на церемонію прибули Президент України, секретар РНБО Іван Плющ, мер столиці Леонід Черновецький і голова Київської обласної державної адміністрації Віра Ульянченко.
Ще у 2004 році СБУ встановила, що число жертв сталінського режиму, які поховані під Києвом, більше навіть за Бабин Яр. За даними Служби безпеки, тут полягло щонайменше 100—120 тисяч людей.
Першими, хто заявив на весь світ про комуністичні злочини, як не дивно, були саме фашисти в період окупації Києва. Радянська пропаганда довгий час заперечувала цей факт, перекладаючи всю вину саме на німців. Однак у часи незалежної України встановлено, що солдати Гітлера не мали жодного стосунку саме до цієї трагедії.
«Ми перебуваємо на місці, цвинтарі, який є найбільшим в Україні за кількістю жертв політичних репресій. Кожен раз, вшановуючи роковини страшної трагедії, згадуємо про історію цього скорботного і святого для українця місця», — сказав Віктор Ющенко під час церемонії з вшанування роковин жертв «Биківнянських могил». Глава держави із сумом констатував, що, незважаючи на підписаний ним у 2006 році указ про надання заповіднику статусу «національного», справа так і завмерла на папері. Причина цього — небажання деяких політичних сил дивитися правдивим поглядом на історію. «Я розумію, що це не просто бюрократичне шарлатанство, витівки влади чи Прем'єр-міністра, чи якогось віце-прем'єра. Є ще великий супротив цій історичній правді»...
«Дуже багатьом політичним гравцям та історична правда буде колоти очі, бо з такою політичною історією немає місця в політичному житті, немає будь-якої політичної перспективи, — сказав Президент. — Але, передовсім, говорячи про події Биківні, я не виходжу з якоїсь політичної доцільності, а, перш за все, виходжу із нашої християнської моралі». Віктор Ющенко також запевнив присутніх, що докладе максимум зусиль і зробить все необхідне, аби Національний заповідник «Биківнянські могили» фінансувався, а також була затверджена концепція його розвитку.
Наразі, незважаючи на розпорядження, у справі з упорядкуванням заповідника багато чого не зроблено. З невідомих причин столична адміністрація досі не призначила керівництво заповідника, як і не закладає відповідних коштів у бюджет столиці, (а «Биківнянські могили» підпорядковані саме КМДА). Нині заповідник функціонує лише опікою над ним громадських організацій. На прохання товариства «Меморіал імені Василя Стуса» один із київських інститутів навіть визначив межі заповідника, склавши відповідну карту, яку науковці передали у мерію. Однак і після цього справа не зрушила з місця.
«Що з того, що заповіднику надано статус національного, якщо як такого його не існує, — розповів «УМ» член київського товариства «Меморіал імені Василя Стуса» Михайло Дем'янюк. — Тепер необхідно скласти план його розвитку, який би включав такі етапи. По-перше, взяти на облік усі могили, які тут знаходяться. По-друге, дати науковцям можливість провести детальні розкопки, аналіз і дослідження. І ще — принаймні створити тут Музей пам'яті, адже це святе місце, і воно повинне стати об'єктом паломництва».
За словами Михайла Дем'янюка, нині, замість того, аби збудувати тут капличку, де б кожен зміг молитися за померлих, сюди здебільшого приїжджають на пікнік. Результатом відсутності охорони є купа сміття після наших відпочивальників, а прибирають його хіба працівники самого Меморіалу, які влаштовують тут суботники.
Під час скорботних заходів у Биківні Віктор Ющенко пообіцяв днями підписати й оприлюднити новий указ, згідно з яким Україна щороку в третю неділю травня вшановуватиме пам'ять про загиблих від рук сталінської репресивної машини.