Цього року минає 70 літ з часу заснування в 19-му та 20-му кварталах Дарницького лісництва «спеціальної території НКВД». У 1937—1941 роках тут систематично, немов годинниковий механізм, діяла фабрика приховування смерті. У великих ямах за високим парканом ночами працівники спецслужб радянської держави ховали від людського ока сліди злочину — тисячі трупів, вивезених з підземних катівень Києва. Дослідники кажуть, щільність захоронень тут — 2—3 тіла на кожен квадратний метр.
Починаючи з кінця 1980-х, на поклик київського товариства «Меморіал» ім. Василя Стуса до Биківнянського лісу щороку приходять колишні політв'язні, діти й онуки репресованих, ті, чиї родичі поховані далеко в Сибіру чи Мордовії, або місце поховання взагалі невідоме, правозахисники, молодь із патріотичних організацій. Останніми роками у травневі поминальні дні тут щоразу буває Віктор Ющенко з дружиною. На переконання голови Київського «Меморіалу» Романа Круцика, биківнянські могили важливі не лише для родичів репресованих, а й для нації в цілому — для «і мертвих, і живих, і ненароджених».
З минулого року Дні пам'яті в Биківнянському лісі відбуваються у третю неділю травня, а не в другу, як раніше. Цього року 20 травня о 12.00 тут біля пам'ятного хреста відслужать панахиду ієрархи традиційних українських церков. З 13.00 до 14.00 відбудеться мітинг-реквієм.
З 10.00 до 13.00 охочих взяти участь перевозитимуть до заповідного лісу чотири автобуси від станції метро «Лісова». З 14.00 до 16.00 автобуси курсуватимуть у зворотному напрямку.