Землі Полісся, які вже два десятиліття класифікуються як зона обов'язкового відселення, отримали шанс на реабілітацію. «Піддослідною» ділянкою стала забруднена радіонуклідами територія у Народицькому районі Житомирської області — між відселеними селами Нове Шарне та Ноздрищі. Саме тут можна побачити незвичайних сіячів і орачів — у спеціальній формі та респіраторах. Тут уперше у світі розпочато експеримент з очищення грунту, що його проводять житомиряни спільно з японцями (в проекті беруть участь благодійний фонд «Заручники Чорнобиля», асоціація «Чорнобиль-Тюбу» (Японія) та Житомирський агроекологічний університет).
На клапті «брудної» землі вже посіяно ріпак. Ця рослина, як відомо, має потужну кореневу систему, здатну витягати з грунту важкі метали та радіонукліди. Ці шкідливі речовини за спеціальною технологією будуть утилізувати. Цікаво, що, накопичуючись у стеблах, радіонукліди практично не потрапляють у насіння. «Після того як провели сівбу, японці вжахнулися, оскільки прилад показав 300 мікрорентген, тоді як нормою вважається 30—40 мікрорентген, — розповідає директор благодійного фонду «Заручники Чорнобиля» Володимир Киричанський. — Це — лише фон, а вміст цезію сьогодні становить 5—8 кюрі, тобто — у 80 разів вище норми. До аварії на ЧАЕС він був 0,1 кюрі».
Восени, як повідомляє УНІАН, взявши проби грунту, вчені визначать, наскільки в ньому зменшився вміст цезію. Експеримент розрахований на 5 років, а посіви ріпаку щороку збільшуватимуться. Фінансові витрати з експерименту взяла на себе японська сторона.