Вибух, який трапився 7 травня, через кілька днів після аварії «Столичного експреса», наробив переполоху не тільки в Україні, а й за кордоном. Нагадаємо, внаслідок загоряння на магістральному газопроводі «Уренгой—Помари—Ужгород» поблизу села Лука Таращанського району Київської області було пошкоджено 30 метрів труби, без газопостачання залишилося 12 610 абонентів 33 населених пунктів. Зокрема, в Таращанському, Богуславському та Ставищенському районах Київської області, а також п'ять населених пунктів Черкаської області.
Що стало причиною аварії, наразі з'ясовує слідство. Прокуратура Київської області порушила кримінальну справу. Як повідомили УНІАН у прес-службі Генеральної прокуратури, справу порушено за статтею Кримінального кодексу «пошкодження об'єктів магістральних нафто-, газо- та нафтопродуктопроводів». Іншими словами, справу можна вважати терактом.
Однак, судячи із заяви Генерального прокурора, окрім цієї версії, розглядається принаймні ще одна. За словами Святослава Піскуна, аварія стала наслідком службової недбалості. Ця заява прозвучала після завершення оперативної наради за участю керівників Генпрокуратури, МВС, СБУ, а також представників секретаріату Президента та Кабінету Міністрів. «Ніяких терактів, як і їхніх ознак, на сьогодні немає», — переконував Генпрокурор і натякнув, що дехто не справляється зі службовими обов'язками. — Є зловживання посадових осіб і службова недбалість».
Не змогли уточнити кореспонденту «УМ», за якою все-таки статтею КК України порушено справу і в прокуратурі Київської області, яка займається встановленням причин вибуху газогону.
А тим часом слова Святослава Піскуна опосередковано підтримав і речник Єврокомісії Ферран Тараделлас Еспуні. «Інформація, яку ми отримали з України, засвідчує, що вибух був спричинений людиною, але це сталося випадково. Тобто він має технічні причини, а не є результатом теракту», — повідомив пан Еспуні «Німецькій хвилі». Слідом за цією заявою Єврокомісія пообіцяла і надалі моніторити стан українських магістральних газогонів.
Некомпетентною вважають думку речника Еспуні у НАК «Нафтогаз-України». Як повідомив «УМ» начальник управління зі зв'язків із громадськістю Олексій Федоров, наша держава щороку виділяє два мільярди гривень на профілактику магістральних труб. «Уренгой—Помари—Ужгород» збудований у 1983 році. Його загальна довжина складає 4000 кілометрів, з них територією України проходить 1160 кілометрів, на які щорічно виділяють гроші для профілактики і стеження за дотриманням газогону в стані, якого вимагають міжнародні й українські норми. Пан Федоров запевнив, що жодного року відставання від графіка профілактичних робіт не було».
Водночас уже вчора наслідки вибуху було майже ліквідовано. За повідомленням прес-служби МНС, газопостачання повністю відновлене у Черкаській області та більшості населених пунктів Київської.