Під час своєї поїздки до Вінниці Президент України Віктор Ющенко оглянув перший у державі санітарний реанімаційно-операційний літак АН-26 Vita. Ця надсучасна «повітряна лікарня» може забирати потерпілих від вибухів, пожеж, землетрусів, аварій тощо й відразу ж надавати високотехнічну допомогу пацієнтам. А допоміжна електростанція, розміщена на борту літака, забезпечує енергоживлення медичної апаратури.
Як розповів «УМ» офіцер прес-центру Повітряних сил ЗС України Руслан Семенюк, ідея створення такого літака народилася після того, як українські спеціалісти грунтовно вивчили збройні конфлікти в різних куточках світу. За статистикою, під час бою понад 60 відсотків військовослужбовців отримують поранення, а серед тих, хто постраждав від комплексних травм, майже 40 відсотків помирають. З одного боку, важкість поранень не дозволяє евакуювати вояків, а з іншого — шпиталі, які дислокуються поряд із зоною бойових дій, не мають належного обладнання і висококваліфікованих лікарів, щоб терміново надати пораненим допомогу. Такі ж проблеми поставали перед українськими рятувальниками в зонах техногенних катастроф чи надзвичайних ситуацій.
Тому, як повідомляє прес-центр Повітряних сил ЗС України, понад чотири роки тому на озброєнні медичної служби з'явився реанімаційно-операційний літак Vita. У 2002 році він виконав перший випробувальний політ, а всього за час свого існування Vita зробив понад 200 вильотів. Нині «крилатий шпиталь» цілком може конкурувати з наземними лікарнями. Літак може одночасно перевозити чотирьох «лежачих» хворих або 12 поранених у положенні сидячи. У салоні є операційна, палата інтенсивної терапії, господарсько-побутовий відсік та відділ для медперсоналу. Бригада з 4—5 лікарів може «відкачувати» хворих як у повітрі, так і на землі — проводити аналіз крові та сечі, робити електрокардіограму й ультразвукове дослідження внутрішніх органів, штучно підтримувати роботу серця й вентилювати легені, накладати шви й відкачувати «зайву» кров із черевної порожнини тощо.
За час своєї роботи бригада Військово-медичного центру ЗСУ (місто Вінниця), яка працює на літаку, вже надала допомогу більш ніж 200 пацієнтам. У Європі Vita не має аналогів. Схожі «повітряні шпиталі» нині мають намір побудувати деякі європейські країни.