9 травня на одному з телеканалів довелося почути вражаючу цифру: за останній рік кількість ветеранів Великої Вітчизняної зменшилася на триста тисяч осіб. Мине ще 5—10 років, і про минулу війну ми та наші діти знатимемо лише з книжок і фільмів. Тож треба поспішати віддати шану останнім свідкам тієї безжальної війни, тим, хто наближав це світле свято Перемоги.
Коли на площі біля Музею Великої Вітчизняної війни виступав перед ветеранами Президент України Віктор Ющенко, за вікнами моєї квартири на столичному Сирці несамовито періщив дощ. Уже під кінець промови гроза добралася й до печерських пагорбів Дніпра, де в цей час відбувалися урочистості з нагоди Дня перемоги. Але ветерани мужньо дослухали промову Президента під парасольками, а потім їх запросили до наметів на солдатську кашу, бутерброди і бойові сто грамів.
Рахунок України в минулій війні страшний — сім мільйонів українців полягло на фронтах, у партизанських загонах, підпіллі, 2,4 мільйона були вивезені в Німеччину. «Віддаємо шану кожному українському героєві, що в час воєнного лихоліття боровся за визволення рідної землі від тоталітарних загарбників. Пам'ять про кожного воїна, кожну жертву і кожного рятівника України є і буде для нашого народу вічною і нероздільною», — зазначив глава держави під час свого виступу. А ще Президент укотре закликав ветеранів зробити крок назустріч один одному задля єдності України та прийдешніх поколінь. «Ця єдність існувала всупереч злу, всупереч насильству, всупереч фронтам і воєнним лініям. Цю єдність творили мільйони українських імен і тисячі бойових звершень — від Олександра Довженка до Олеся Гончара, від Миколи Ватутіна до Никифора Шолуденка, від Олександра Сабурова до Івана Кожедуба, від Романа Шухевича до Олени Теліги», — наголосив Ющенко. Коли прозвучало прізвище Шухевича, ветеранський натовп невдоволено загув. Дивовижно, але мерзнути в окопах, бачити смерть товаришів і терпіти розлуку з близькими тоді було простіше для цих людей, ніж нині просто подати руки один одному...