Троє гірників загинули, стан їхнiх уцілілих колег — від критичного до важкого. Фахівці, які в сейсмологічних лабораторіях за допомогою спеціальної апаратури вивчають у підземеллі «поведінку» вугільних пластів, схильні вважати, що лиха від них можна чекати найчастіше восени або весною. На жаль, ці висновки знову підтверджені черговою підземною трагедією на майже кілометровій глибині шахти «Краснолиманська», де на світанку 9 травня стався викид метану.
Як повідомив «УМ» диспетчер центрального штабу Державної воєнізованої гірничо-рятувальної служби, спалах метану зафіксували о 5-й годині 34 хвилини в південній лаві на глибині 900 метрів. На момент аварії під землею перебували 473 гірники, з яких 28 — безпосередньо на небезпечній ділянці. В результаті 18 шахтарів отримали різноманітні травми — переважко опіки різних ступенів та отруєння вуглекислим газом. Троє від травм загинули.
На місце трагедії прибули шість відділень гірничорятувальників та три реанімаційно-протишокові групи медиків. До з'ясування причин підземної аварії приступила й спеціально створена комісія. За попередньою версією, викид метану могли спровокувати бурильні роботи, якi проводили в той момент під землею. Тим більш що відповідні прилади попередньо не зафіксували небезпечної концентрації метану, за якої всі роботи зупиняються.
18 потерпілих шахтарів, яких вдалося підняти на-гора живими, спершу госпіталізували до лікарні Димитрового, а затим перевезли до Донецького опікового центру Інституту невідкладної та відновлювальної хірургії імені В. К. Гусака. Один із потерпілих перебуває у критичному, а четверо — в дуже важкому стані. Стан ще шістьох гірників медики називають важким, семеро отримали ушкодження середньої важкості.
Усі шахтарі, окрім опіків шкіряного покриву, мають термічні пошкодження легень та отруєння продуктами горіння. В день госпіталізації фахівці опікового центру здебільшого практикували відповідні протишокові заходи, а в четвер розпочали оперативне лікування пацієнтів.
Завідуючого опіковим відділенням професора Еміля Фісталя кореспондент «УМ» застав якраз у момент підготовки до операції. Одягаючи хірургічну амуніцію, досвідчений лікар знайшов кілька хвилин для розповіді про самопочуття шахтарів «Краснолиманської». «З 18 потерпілих, які перебувають на лікуванні, стан 11 розцінюємо як важкий і дуже важкий, — каже Еміль Фісталь. — Один iз гірників у критичному стані. Інші — у стані середньої важкості. З учорашнього дня проводимо інтенсивне лікування у вигляді протишокової терапії, оскільки всі вони перебували в шоковому стані. Нині якраз розпочинаємо хірургічне лікування. За цей час, відколи сюди привезли шахтарів, я б сказав, погіршення їхнього стану практично немає. Та це ще ні про що не говорить. На жаль, попереду можуть виникнути неприємні несподіванки...».
У палаті №3, де перебувають гірники, які потроху оговтуються від усього пережитого, вдалося почути їхні розповіді про аварію. «Працювали, як завжди, — розповідає ланковий гірничих робітників очисного вибою В'ячеслав Бурнашов. — А потім спалах — і все... Ми опинилися практично в епіцентрі аварії, проте якимось дивом уціліли. Навіть змогли самі вийти, увімкнувшись у саморятувальники. А ось бурильників вже виносили...».
До палати на каталці тим часом завезли комбайнера Володимира Павленка, який перегодя теж згадав про пережите: «Десь після п'ятої ранку я під'їхав на комбайні і нас верхові зупинили. Вони не встигали закріпитися. Я зупинив комбайн. Вони кріпилися й перебували від мене метрів за п'ять. Далі — яскравий спалах. Струменем гарячого повітря мене кинуло додолу й потягло. Добре хоч у сорочці був. Каску зірвало... Ледве намацав саморятувальник, що на комбайні був. Згори чув крики. Там теж хлопці вмикалися в саморятувальник, бо кисень у виробці вмить вижерло... Очі запорошило, продер їх, а навколо — туман із пилюки стоїть. Почали потроху виходити до конвеєрного штреку... Якщо чесно, думав що не вилізу звідти. А як згадаю, що після лікування треба повертатися на робоче місце... Страшно, звичайно. Якщо колись подібне з кимось трапляється, то страшно, а якщо з тобою — то взагалі...».
Гірники, з якими ще вдалося поспілкуватися в палаті, підпадають під категорію середньої важкості. В них опіки переважно облич, які тепер чорніють на тлі простирадел та ковдр, рук і трохи — тіла. Самі вони зізнаються, що це завдяки тому, що були в спецівках чи сорочках. А ось ті їхні колеги, які були без одягу (не секрет, в умовах нестерпної спеки на кілометровій глибині шахтарі роздягаються до трусів), обгоріли дужче і тепер перебувають в реанімаційному відділенні.
Опівдні з потерпілими шахтарями зустрілися члени урядової комісії, яка з'ясовує причини підземної аварії на благополучному в усіх відношеннях вугільному підприємстві. Однак про висновки роботи експертів говорити поки завчасно.