Минулої суботи биківнянський ліс неподалік Києва став чистим і ніби усміхненим. Його прибрали від сміття учасники акції «Пам'ять понад часом», ініційованої Міжнародним благодійним фондом «Україна — 3000», передусім головою його наглядової ради Катериною Ющенко. Співорганізаторами «великої чистки» велетенського цвинтаря виступила Національна скаутська організація «Пласт». Відгукнулися також громадська молодіжна організація СПОК і Партія зелених України. Прийшли також і биківнянськi школярі з учителями, які вже не вперше прибирають тутешній ліс. Фонд «Україна — 3000» закупив на всіх господарські рукавиці й пакети для сміття.
Першими рукавиці надягли на себе «квіти» сімейства Ющенків — Тарас і Софійка з Христинкою, які майже не відставали від своєї мами і раз по раз підносили до мішка папірці та бляшанки. Працівники Фонду, пластуни й споківці в одностроях і «зелена» молодь поділилися на дві частини — одні пішли прибирати місце поховань репресованої інтелігенції 1937-38 років, інші чистили місце, де енкаведисти розстрілювали червоноармійців у 1945-му, після повернення з німецького полону.
«Ми хочемо, щоб святі місця нашої пам'яті утримувалися в доброму порядку», — пояснив голова крайової старшини ПЛАСТу Костянтин Яковчук-Бесараб. Він нагадав, що акція відбулася у переддень свята Юрія-Переможця, патрона Пласту. У короткочасних перервах молодь і журналісти охоче слухали розповіді екскурсовода музею Інституту національної пам'яті Тетяни Скрипник і члена київського «Меморіалу» Михайла Дем'янюка: «Люди, що поверталися з німецького полону, потрапляли в так звані «заградотряди НКВС», що не допускали їх до Києва, заводили в цю глушину і нищили. Імена їхні невідомі. Очевидно, тут є тисячі тіл, могила на могилі, — розповідав пан Дем'янюк — Утім тепер люди звозять сюди сміття, бо нічого не пам'ятають. Держава має думати, як захистити місця масових поховань. Але поки що в Биківні коїться щось неймовірне — могили плюндрують, розривають».
«Акція проводиться з двох причин. По-перше, щоб молодь дізналася більше про це місце. По-друге, сюди на травневі свята приходять відпочивальники і залишають після себе багато сміття, — пояснила старша пластунка Ксенія Опанасюк, яка вперше побувала у Биківні. — Коли людина читає в книжці чи бачить по телевізору, що в Биківні є могили, то може повірити або ні. А коли ходиш тут і бачиш на кожному кроці горбики поховань, таблички, поминальні рушники на деревах — відчувається, що тут відбувалося щось страшне і важливе».
Коли ліс уже сяяв чистотою, Катерина Ющенко подякувала молоді й закликала: «У вас є велика відповідальність — розповідати іншим те, що ви знаєте про биківнянські могили. Дуже прошу, щоб ця акція була не єдиною, а однією з багатьох, які влаштовуватимуть молодіжні організації, школи, церкви в цьому місці і по всій Україні, аби прибрати сміття з нашої історії».
Великі мішки з зібраним у биківнянському лісі сміттям хлопці й дівчата поскидали до великої машини з написом «Грінко». Виявилося, що компанія «Грінко», яка займається утилізацією сміття і має свій власний сміттєпереробний завод, зголосилася бути партнером благодійної акції. 19 травня, у переддень Дня пам'яті жертв політичних репресій, у биківнянському лісі на соснах пов'яжуть нові стрічки і рушники, а перед пам'ятниками поставлять нові лампадки. У неділю, 20 травня, о 12-й годині, тут буде відправлено службу Божу, а потім мітинг-реквієм.