Політична еліта Ізраїлю впродовж останніх місяців перебуває у стані перманентного збурення: ось-ось має дійти розв'язки судовий процес у справі звинувачень президента Моше Кацава в згвалтуванні кількох жінок, перебувають у провадженні судові справи за звинуваченнями високих урядовців у корупції. Олії у вогонь додав оприлюднений 30 квітня проміжний звіт незалежної комісії на чолі з відставним суддею Еліягу Виноградом про причини поразки Ізраїлю у Другій ліванській війні (так у Тель-Авіві називають провальну 33-денну інтервенцію до Лівану влітку минулого року). Вибуховий ефект, який був спричинений звітом комісії Винограда, в Ізраїлі вже охрестили «виноградною» революцією.
Згідно зі звітом, відповідальність за серйозні провали ізраїльської армії у Лівані несуть багато чиновників різного рангу, але найбільша відповідальність покладається на прем'єр-міністра Ехуда Ольмерта. Ольмерт діяв непродумано, не прораховував можливих наслідків, відмовлявся від порад справжніх фахівців. І це при явному браку у нього військового і політичного досвіду. «Прем'єр-міністр не зумів поставити перед армією чіткі і реальні цілі, а потім подбати про надання їй необхідних засобів для реалізації покладених завдань», — такий, як переповідає ізраїльський «7 канал», висновок комісії Винограда.
В Ізраїлі документ Винограда сприймають як вирок трійці, яка відповідальна за ганьбу ліванської операції, — прем'єр-міністру Ехуду Ольмерту, міністру оборони Еміру Перецу та командувачу армією Дану Халуцу. Вони повинні піти у відставку вже хоча б з огляду на те, що у звіті слово «провал» згадується 63 рази. Поставлена під знак запитання і доля коаліційного уряду.
Кнесет, парламент Ізраїлю, зібрався на надзвичайне засідання 3 травня. Лідери опозиції вважають, що воно є початком битви за повалення уряду Ольмерта. Спікер кнесету Далья Іцик повідомила, що вже на 7 травня подано чотири заявки на голосування з вотуму недовіри уряду. Опозиція на чолі з «Лікудом» і його лідером Беньяміном Нетаніяху та меншими партіями (ІЛЬ-МАФДАЛ, «Яадут А-Тора», МЕРЕЦ та арабські партії) готуються до виголошення цього дня у парламенті нищівної критики на адресу правлячої коаліції. З впевненістю можна стверджувати лише одне: партії, які входять до складу правлячої коаліції («Кадіма», «Наш дім Ізраїль», ШАС і «Гіль»), на вибори йти не бажають, їм цілком затишно в парламенті і з чинним прем'єр-міністром.
Останні опитування громадської думки, проведені на замовлення газети «Маарів», показують, що у випадку дуже ймовірних дострокових парламентських виборів найбільші шанси на перемогу має партія «Лікуд» на чолі з Беньяміном Нетаніяху, яка перемагає з великим відривом за будь-яких політичних пасьянсів. «Лікуд» має набрати 31 депутатський мандат, «Авода» — 20 мандатів та «Кадіма» — 21 зі 120 парламентських мандатів.