Учора вранці в Таллінні розпочалася підготовка до ексгумації та ідентифікації останків 13 радянських солдат, які поховані біля пам'ятника Воїну-визволителю на пагорбі Тинісмягі. Як повідомляє РІА «Новості», о 4.30 ранку машини з поліцейським спецназом заблокували зону навколо скверу на Тинісмягі, перекрили сусідні вулиці та відтіснили від пам'ятника групку людей з проросійської організації «Нічний дозор», які мали організовувати захист бронзового монумента.
Керівництво Естонії вже більше року приміряється до перенесення поховання та пам'ятника з центру міста на військове кладовище Сіселінна. Офіційно мотивують свої наміри тим, що не можна влаштовувати цвинтар у центрі міста, а неофіційно — бажають прибрати пам'ятник, який став символом радянщини та місцем проведення мітингів проросійських сил. У самій Росії відстоюють, скоріше, цей символ російського впливу на Естонію, хоча офіційно, звичайно ж, говорять про пам'ять радянських воїнів, полеглих у 1944 році. МЗС Росії вчора попередило естонську владу, що цей факт вплине на подальшi російсько-естонськi відносини.
Естонська поліція заздалегідь підготувалася до розкопок, підтягнула до столиці додаткові підрозділи з інших міст. Запроваджено більш жорсткий контроль на кордонах Естонії з метою запобігти приїзду з Росії активістів шовіністичних організацій. Учора поліція Естонії закликала мешканців Таллінна та країни зберігати спокій у зв'язку з подіями навколо монумента, який має бути демонтований. Прем'єр-міністр Естонії Андрус Ансіп попередив, що 9 травня до пам'ятника не можна буде покладати квіти, оскільки там проводитимуть розкопки, які триватимуть від двох тижнів до трьох-чотирьох місяців.
Усього в Естонії нараховується приблизно 450 військових поховань часів Другої світової війни, в яких покояться 50 тисяч радянських воїнів. В естонської влади немає питань щодо поховань, оскільки вони організовані у відповідних місцях.