У Туреччині 16 квітня стартував марафон з обрання нового президента країни, оскільки спливає семирічний термін повноважень Ахмета Недждета Сезера. Найвірогіднішим наступним главою держави називають нинішнього міністра закордонних справ Абдуллу Гюла.
Не хочемо президента-імама
Найбільш ймовірним спадкоємцем Сезера вважали главу уряду Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана. Але політична еліта, військова верхівка та активна частина суспільства вирішили попередити такий сценарій, оскільки є реальні підстави побоюватися, що у випадку обрання президентом Ердоган може повести країну в напрямку ісламізації.
Проведене наприкінці березня опитування громадської думки показало, що 71,2 відсотка громадян Туреччини виступають проти Ердогана на посту президента; «за» — 23,6 відсотка респондентів. Опитування провела в 14 найбільших провінціях країни на репрезентативній групі з 1659 осіб соціологічна служба «Сонар». Опозиція вiдтак провела 14 квітня в столиці країни Анкарі найбільший в історії Туреччини мітинг: на вулиці вийшли приблизно 370 тисяч противників обрання Ердогана президентом та ісламізації країни.
Туреччина з 1923 року є республікою, в якій чітко дотримуються обмеження впливу релігії на політику, тобто секуляризму — світського характеру держави. Хоча населення Туреччини на 99 відсотків становлять мусульмани, але принцип секуляризму затверджено на конституційному та законодавчому рівнях.
Масштабна акція під гаслом «Ми не хочемо президента-імама» подіяла. Ердоган після консультацій на генеральній раді очолюваної ним проісламської Партії справедливості та розвитку (ПСР) 18 квітня оголосив, що не буде балотуватися в президенти. А позавчора на з'їзді правлячої партії офіційним кандидатом у президенти від ПСР висунуто чинного міністра закордонних справ Абдуллу Гюла.
Президент, якого оберуть у результаті виборчого марафону тривалістю один місяць, буде одинадцятим в історії Туреччини. Світська еліта, яку репрезентують вищі військові чини, представники органів правосуддя та ректори державних вузів, ретельно стежить за тим, щоб наступний президент проводив чітку світську політику, і не мав тісних зв'язків з елітою духовною. Таку засаду запровадив засновник сучасної Турецької держави та її перший президент Мустафа Кемаль Ататюрк. Вона пройшла випробування часом. До речі, з попередніх десяти президентів лише двоє були обрані одноголосно: сам Ататюрк та його послідовник і спадкоємець Ісмет Іненю.
У парламенті найбільш активно проти обрання «зараженного ісламізмом» Ердогана виступає опозиційна Народно-республіканська партія (НРП). Її лідер Деніз Байкал неодноразово заявляв, що оскаржить у Конституційному суді кандидатуру президента, якщо її не схвалять усі представлені в парламенті політичні сили. НРП також обіцяє звернутисядо суду, якщо при проведенні перших двох турів виборів у Меджлісі (парламенті), який нараховує 550 депутатів, не буде присутня конституційна більшість у 367 депутатів.
Правила гри
Відповідно до Конституції, Туреччина є країною зі змішаною президентською і парламентською формами правління. За місяць до закінчення терміну повноважень чинного президента в парламенті автоматично запроваджується так званий «календар виборів». Ним передбачається висування впродовж перших десяти днів (у даному випадку — з 16 до 25 квітня) кандидатів на пост президента з числа депутатів парламенту, які досягли 40-річного віку, а власне вибори проводяться впродовж наступних 20 днів (тобто цього разу мають завершитися до 16 травня). Право балотуватися мають і не члени парламенту, якщо вони заручилися підписами щонайменше 110 депутатів парламенту.
Для перемоги в першому чи другому турі претендентові потрібно набрати конституційну більшість в 376 голосів. Якщо це не вдасться, то потребуватиметься третій тур, в якому для перемоги буде достатньо не менше 276 голосів. Якщо і в третьому турі переможця не буде виявлено, то проводиться четвертий, в якому для перемоги достатньо буде набрати ту ж кількість в 276 голосів. Якщо і четвертий тур не дасть результату — парламент підлягає розпуску і проводяться дострокові вибори.
Розподіл сил у парламенті Туреччини нинi такий: 354 мандати має правляча партія ПСР, що не дозволяє їй самостійно набрати конституційну більшість; НРП — 153 мандати; правоцентристська Партія батьківщини представлена 19-ма депутатами; 10 мандатів мають незалежні депутати та ще сім належать представникам інших партій. Щоб отримати конституційну більшість і провести свого кандидата, ПСР потрібно заручитися підтримкою щонайменше 22 депутатів від інших партій.
Досвід свідчить: переможець зазвичай визначався лише у третьому турі виборів. Саме так було обрано останніх трьох президентів: Тургута Озала, Сулеймана Деміреля та Ахмета Сезера.
Гюл: мусульманин-європеєць
Сумнівів у обранні Гюла президентом не існує, переконані турецькі політологи. Питання лише в тому, чи знайде правляча партія недостатні до конституційної більшості голоси, а отже, чи претендент буде обраний в першому або другому турі, чи доведеться зачекати до третього туру, коли потрібно набрати лише звичайну більшість, і ПСР таку більшість стовідсотково гарантує. Іншими словами, обрання кандидатом від правлячої партії рівнозначне обранню президентом.
Президент у Туреччині є особою майже недоторканною: він височіє над політичними партіями і групами. Президент репрезентує країну, призначає прем'єр-міністра, міністрів, членів інших державних органів, зокрема і Конституційного суду. Йому на підпис подають усі прийняті парламентом закони і він має право ветувати їх.
Наразі важко передбачити, чи Гюл, як його попередник Сезер, буде блокувати суперечливі рішення парламенту, в якому домінує його партія. Чи зможе він стати абсолютно незалежною фігурою, оскільки має такі повноваження, що не мусить змагатися за прихильність глави уряду та парламенту?
56-річний Абдулла Гюл, який учився в університетах Англії, є поміркованим ісламістом і постійно наголошує на тому, що в мусульманській країні можна збудувати повноцінну європейську державу. Його шанують в європейських дипломатичних колах, оскільки саме Гюл проводив останні переговори про членство Туреччини в ЄС. У політичних колах ЄС завжди усміхнений та елегантний Гюл має репутацію «європейця з Туреччини».
Секуляристам не відповідає не стільки сам Гюл, як... його дружина Хайруніса. Вона, як і дружина глави уряду Ердогана, носить паранджу. Свого часу Хайруніса подала позов до Європейського суду з прав людини з вимогою дозволити носити мусульманські хустки студенткам турецьких університетів. І відкликала його лише у 2003 роцi, коли її чоловік очолив МЗС і, відповідно, мусив був стати відповідачем за позовом власної дружини.