У Румунії назріває революція

21.04.2007
У Румунії назріває революція

Учора румуни почали стихiйнi мiтинги на пiдтримку Басеску. (Фото РЕЙТЕР.)

      Позавчора надвечір парламент Румунії на спільному засіданні верхньої і нижньої палат поставив остаточну крапку в розгляді питання про імпічмент президента Румунії Траяна Басеску. Як повідомляє Румунська державна агенція новин «Ромпрес», для прийняття рішення про відсторонення Басеску від влади було достатньо 235 голосів із 465 депутатів, та, у підсумку, за імпічмент проголосували 322 депутати.

      Після голосування спікер Палати депутатів Богдан Олтеану передав усі необхідні документи голові Конституційного суду Румунії Іону Віда. До вчорашнього вечора суд мав прийняти одне з двох рішень: або визнати рішення парламенту конституційним, або встановити його безпідставність.

      Водночас рішення парламенту вчора вже видрукувала офіційна газета «Моніторул офіціал». А отже, згідно iз законодавством, не пізніше ніж за 30 днів від голосування в парламенті повинен відбутися всенародний референдум: якщо румуни підтримають рішення парламенту, то через два місяці після референдуму повинні відбутися дострокові президентські вибори. Законодавство передбачає й інший варіант: якщо президент сам оголосить про свою відставку впродовж двох днів після парламентського рішення про імпічмент, то дострокові вибори мають відбутися через два місяці (термін відліку — дата голосування в парламенті).

      Президент Басеску позавчора заявив, що в разі підтвердження Конституційним судом рішення парламенту він через п'ять хвилин напише заяву про відставку. Втім президент цього не зробив, оскільки вчора правляча коаліція і опозиція змовилися і прийняли закон, за яким відправлений у відставку шляхом імпічменту президент не має права балотуватися на наступних президентських виборах.

      Як румуни дійшли до такої серйозної кризи і яким бачиться розвиток наступних подій? Ініціатором процесу імпічменту виступив глава Соціал-демократичної партії Мірчеа Геоану. Президент допік екс-комуністам антикомуністичними акціями, процесами люстрації та пошуками в їхніх лавах колишніх агентів таємних комуністичних служб «Секурітате». До речі, Басеску зробив своїм ворогом і Конституційний суд, оскільки виявив колишніх комуністичних нишпорок і в його складі. Екс-комуністів підтримали ультра-націоналісти з партії «Романія Маре» («Велика Румунія») та опозиційна Консервативна партія.

      Траян Басеску також зіпсував відносини спробами втручатися в роботу уряду зі своїм колишнім союзником по правому табору, діючим прем'єр-міністром Каліном Попеску-Тарічеану, який очолює уряд меншості, котрий утворили Національна ліберальна партія та Демократичний союз угорців Румунії. Уряд має в парламенті кволу підтримку — лише приблизно 20 відсотків депутатів, тому безпосередньо залежить від екс-комуністів. Попеску-Тарічеану офіційно не виступив за імпічмент Басеску, але дозволив депутатам від урядової коаліції «голосувати на свій розсуд». «Розсуд» підказав більшості з них проголосувати за імпічмент.

      Здавалося б, Траян Басеску програв на всіх фронтах, але це не зовсім так. Він має підтримку народу. Басеску є найпопулярнішим політиком Румунії, його рейтинг ніколи не падав нижче 60 відсотків. Він завжди тримав контакт з народом, пояснював по телебаченню кожний свій крок, а то й просто приходив до пивбару поспілкуватися з людьми за келихом-другим. На дострокових президентських виборах він знову блискуче переміг би вже в першому турі, якби не спечений вчора закон. На місце Басеску мітить уже згаданий лідер екс-комуністів Мірчеа Геоану.

      У Бухаресті, містах Клуж, Брашов, Тімішоара, Яш, Сібіу та кількох інших учора відбулися бурхливі стихійні демонстрації на підтримку президента, повідомляє румунська інформагенція «Медіафакс». Ще масштабніші заходи заплановані на сьогодні та завтра. Лідер екс-комуністів Мірчеа Геоану закликав народ та політичні сили країни до спокою та заявив, що «анонсовані протести з підтримки глави країни виписані за українським сценарієм». Він заявив, що «президент та демократичні сили повинні відчувати відповідальність за інспіровані ними заворушення та вуличне насилля, не викликати збурення на зразок того, що відбувається в Україні». Траян Басеску обіцяв з'явитися на мітингах, які відбудуться в ці вихідні на Університетській площі в Бухаресті, та пояснити народу, що відбувається.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>