Позавчора Багдад пережив найкривавіший день цієї весни: у шести бомбових замахах загинули 183 особи, повідомляє агенція «Ассошіейтед пресс». Ще твоє осіб загинули в стрілянинах у ніч з середи на четвер. Серед загиблих багато жінок і дітей. Найбільш кривавим був замах у Садрії, торговельній дільниці Багдада, де вибух начиненого бомбами автомобіля позбавив життя 140 та залишив пораненими 148 людей. Це був другий за кількістю жертв разовий бомбовий замах з часу зайняття американськими військами міста, у квітні 2003 року. «АП» вважає, що за замахами стоять суніти, хоча ринок, на якому було вчинено криваву бійню, розташований за 500 метрів від великої сунітської мечеті, тобто серед його відвідувачів були також суніти. Можливо, що в тому і полягає тактика терористів, щоб ще більше налаштувати сунітську спільноту проти влади та окупаційних військ. Загалом упродовж середи на території Іраку в різних замахах та збройних сутичках загинули 233 особи. Це також другий за кількістю жертв день в Іраку з початку війни. Попередній «рекорд» — 281 загибла особа — було встановлено 23 листопада минулого року.
Прем'єр-міністр Іраку Нурі аль-Малікі наказав заарештувати полковника іракської армії, військовий підрозділ якого відповідав за безпеку цього ринку. Показово, що ескалація насилля сталася відразу по тому, як з уряду аль-Малікі вийшли шестеро міністрів, які підтримують радикального шиїтського лідера Муктаду аль-Садра. Можливо, що до замахів причетні також садристи з шиїтської «Армії Махді». Речник американських військ в Іраку генерал-майор Вільям Колдвелл заявив учора кореспонденту «АП»: «Попереднє слідство, яке базується на розвідданих, вказує на те, що за замахами стоїть іракське відділення терористичної організації «Аль-Каїда». Міністр оборони США Роберт Гейтс також поклав відповідальність за останні криваві замахи в Багдаді на «Аль-Каїду».
Уряд Нурі аль-Малікі опинився між двох вогнів: лояльністю до американських військ і власного народу. І тому змушений маневрувати. Вчора глава уряду заявив, що вважає за потрібне, щоб вже до кінця цього року війська коаліції на чолі з американцями передали іракській армії та поліції контроль над всіма 17 провінціями Іраку. Це виконання вимог міністрів-садристів, які на початку цього тижня вийшли з уряду.