У Верховній Раді оголошено перерву
Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>
Глава держави заявив, що нiяких президентських виборiв паралельно з парламентськими не буде, а компромiс можливий лише в питаннi зсунення дати обрання нової Верховної Ради. (Фото Миколи ЛАЗАРЕНКА.)
За словами Президента, до підписання указу про дострокове припинення повноважень Верховної Ради його спонукало позачергове засідання парламенту. Глава держави розповів, що 2 квітня, після «безрезультатних» консультацій з керівництвом Верховної Ради й лідерами фракцій, кілька разів розмовляв із Головою ВР Олександром Морозом. І попередив його, що є три варіанти виходу з кризи: досягнення порозуміння всіх сил у стінах парламенту, саморозпуск ВР або підписання указу про її розпуск Президентом.
«Розуміючи, що бажаним для того моменту є варіант проведення пакетних змін, ми розпрощалися. А о пів на восьму вечора я дізнаюся про те, що Голова Верховної Ради скликає позачергове засідання», — сказав Ющенко. Після цього Президент, за його словами, п'ять-шість разів телефонував Морозові. «Голова Верховної Ради мені сказав, що він проводить позачергове засідання з метою інформування парламенту [про результати консультацій у Президента]. А через 15 хвилин я дізнаюся, що готуються проекти рішень». І серед них — проект постанови про відновлення старого складу ЦВК на чолі з Сергієм Ківаловим. Зателефонувавши спікерові за п'ять хвилин дев'ята, Ющенко сказав йому «останню фразу»: «Олександре Олександровичу, тоді ви чиніть так, як велить ваша совість, я буду чинити так, як того вимагає від мене Конституція. О 9-й вечора я підписав указ про розпуск парламенту...
Цим рішенням я не ставлю за мету досягти якихось політичних цілей під час дострокових виборів. Моя мета — утвердити верховенство прав громадян і верховенство Конституції».
«На такий крок я не піду. Указ Президента чинний, і я не хотів би, щоб Україна звикала до такої традиції, коли укази Президента може змінити чи Феодосійський, чи Артемівський суд, чи прохання уряду. Указ — це акт вищого правового рівня, він має виконуватися. А люди, які ігнорують або не виконують такі акти, через активні дії Генпрокуратури будуть приведені до відповідності закону. Іншої реакції не буде».
«Рішення, пов'язані з позбавленням повноважень Верховної Ради V скликання, належать винятково Президенту. Воно свідоме, я несу за нього персональну відповідальність і гаряче хочу донести до вас букву й дух цього документа. І ніяких закулісних домовленостей при цьому не велося».
«Я ні на які шантажі не піду. Я сумлінний громадянин і виконую обов'язок Президента в рамках чинної Конституції. А вона дає тільки чотири випадки дострокового припинення Президента. Я живий, здоров'я дозволяє мені виконувати обов'язки, у відставку я не подавав і не подам. Четверте — це імпічмент за зраду інтересів країни. Я Україну не зраджував і законів не порушував — це парламент порушив конституційні норми.
«Так, строки проведення виборів — це те питання, щодо якого можна проводити переговори. Є норма Конституції, яку я мусив виписати у своєму указі — Основний закон дає Президентові тільки 60 днів на призначення дати дострокових виборів. У мене не було іншого вибору, але я розумію, що календарні плани проведення виборів не дають змоги провести їх у такий короткий час. Тому якщо є політичні способи вирішити цей конфлікт, треба це робити. Обов'язок політиків — застосувати свою політичну майстерність для розв'язання конфлікту».
«Сьогодні акценти треба робити не на це. Якщо ми хочемо вийти з цієї ситуації не зі змаганням упертості, а з думою про Україну, треба шукати політичний компроміс. Дострокові вибори — це чистилище, яке повинні пройти політичні сили. Те, що відбулося в парламенті, коли коаліцію почали формувати неконституційним шляхом, зобов'язує нас зробити уроки. Це — демократія. Тому зараз не треба говорити про нюанси — КС, ЦВК тощо, бо це значно менш важливо, ніж вихід із кризи.
Я закликаю Конституційний Суд до розуміння того, що їхнє рішення є принциповим не для двох Вікторів, а для 48 мільйонів української нації. Корупція не повинна торкатися будь-яких ознак роботи КС. Будьте мужніми, як був мужнім Верховний Суд, коли приймав два роки тому абсолютно доленосне питання для України».
«Це безглузді, безвідповідальні заяви, які мають за мету політичний тиск на громадськість. Нічого подібного не трапиться. Не ця влада, як вона заявляє, зробила істинний прорив в економіці. Україна шiсть років розвивається по висхідній, і те, що ВВП є найвищим у Східній Європі — це макроекономічна тенденція, яка не залежить від шести—семи місяців чиєїсь роботи. А от те, що не компенсовані мільярди ПДВ, що відбувається нечесна приватизація — оце вже «заслуга» й результат.
Я попросив би уряд не перекладати з хворої голови на здорову. Економіка збалансована, валютний ринок збалансований, усе розвивається стабільно.
Так, фондовий ринок зреагував на ті негаразди, які є. Але підкреслюю: негаразди ці не в указі Президента — він є лише наслідковим, а в кризі у парламенті, яка ігнорувала українські закони».
«Те, що вони кажуть, — це виняткова брехня. Ніякої підвищеної боєготовності, ніякого надзвичайного стану не вводилось, не введено і не буде введено. Як Головнокомандувач, я щодня проводжу наради з військовим керівництвом і наголошую, що армія поза політикою. Я дав дозвіл міністру оборони на інспектування частин Збройних сил тими групами депутатів, які не можуть стримати своїх емоцій, і готовий запропонувати це саме зробити журналістам. Я хотів би, щоб ми раз і назавжди зняли це питання.
Хочу великими жирними лiтерами написати: силового варіанта в Україні не буде. Ми — країна в центрі Європи, яка живе демократичними цінностями. Я нещодавно був на тренуваннях «Альфи», і мені приємно сказати, що я пишаюся цими хлопцями, які ніколи не будуть задіяні в протистоянні зі своїм народом і ніколи не виступлять проти своєї нації».
«Президент не є опозиція. Я розумію, що переді мною знаходяться дві сили, які з дуже багатьох питань мають протилежні позиції. Це не просто арифметичне протиставлення — за цими силами стоїть нація. 52 на 48 — це виклик: як сформувати такі основи національної політики, які б об'єднали людей? І, як Президент, я робитиму все для того, аби ми мали політичні сили, які могли б пропонувати спільні національні пріоритети. А якщо говорити про мої особисті симпатії, то вони завжди будуть винятково на боці демократичних сил.
«Президент не займається формуванням списків. Але я переконаний, що список «Нашої України» має бути радикально оновлений. Там повинні бути особи, яких суспільство сприймає на ура, розуміє, підтримує і яким довіряє. І я про це вже не раз говорив на зустрічі з колегами з «НУ».
«Я не виключаю такої можливості. Але ситуація зараз не така, як два роки тому. У 2004 році з нами ніхто не хотів говорити — Президент утікав, Прем'єр утікав, політичні сили не приходили на зустрічі. Залучити владу до переговорів без посередників не вдавалося.
Сьогодні ж я повністю відкритий для переговорного процесу, щодня зустрічаюся й розмовляю з різними політичними силами, із керівниками різних рівнів. Президент буде максимально задіяний у врегулюванні політичного конфлікту. Я дуже вдячний усім міжнародним сторонам, які вже сьогодні готові допомогти врегулюванню політичного конфлікту в Україні. Але, на мій погляд, найефективніше буде використати їхнє посередництво тоді, коли вже будуть зняті всі правові питання й треба буде ухвалювати політичне рішення».
Віктор Ющенко — про демонстрантів-2007:
— Я сьогодні виїжджаю на роботу — стоять біля моєї оселі чотири хлопчики, тримають прапор Партії регіонів. Я їх питаю: хто ви такі й хто вас послав — мені ж треба якось прочитати, що вони там тримають, дізнатися, чого вимагають. А вони кажуть: «Не знаємо, хто послав, але надвечір обіцяли по 100 гривень заплатити».
Так створюють ілюзію народної позиції. І це так ми виховуємо політичні цінності?!
Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>
Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>
Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>
Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>
Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>