Національні збори (парламент) Болгарії 165 голосами «за» обрали комісію у складі дев'яти осіб, яка буде займатися відкриттям для громадськості архівів таємних комуністичних спецслужб, повідомила вчора болгарська газета «Монітор». Головою комісії обрано члена правлячої Соціалістичної (колишньої Комуністичної) партії Евтіма Костадінова. До останнього часу він виступав за те, що архіви комуністичних часів... потрібно закрити на 120 років. Права опозиція обурена таким цинізмом посткомуністів і протестує, але її представників у парламенті так мало, що це голос волаючого в пустелі.
Відповідно до закону про оприлюднення архівів колишньої комуністичної служби безпеки «Диржавна Сігурност» люстрації підлягають особи, які займають найвищі державні посади в країні. Йдеться про приблизно шість тисяч службовців 29 категорій: від президента до членів уряду, послів, дипломатів, голів державних установ, включно з громадськими ЗМІ, та членів самоврядних органів. Контролю підлягають також власники та головні редактори приватних ЗМІ, політичні коментатори та журналісти, які мають власні рубрики у виданнях, а ще й вища церковна ієрархія. Але, увага, пiд люстрацію не підпадатимуть цивільні та військові особи, які й тепер займають посади в спецслужбах та армії чи співпрацюють iз ними, не підлягає розголошенню інформація, яка може ускладнити відносини з іншими країнами. Виходячи з цього, Болгарія та світ так і не дізнаються, чи насправді замах на Папу Івана Павла ІІ організували болгарські спецслужби.
Болгари прийняли закон про люстрацію та створили відповідну комісію не з власної волі, а під тиском Брюсселя, занепокоєного тим, що більшість державних посад у країні займають колишні комуністи та співробітники таємних органів. Власне, першим завданням комісії буде проведення люстрації всіх кандидатів у депутати Європарламенту. Виборчі списки від 11 партій закрито 4 квітня, а вибори відбудуться 20 травня. Колишніх агентів комуністичних спецслужб не бракує в списках Соціалістичної партії, повідомила депутат парламенту Татяна Дончева. І вони потраплять до складу Європарламенту, бо на воротах до нього стоять «свої».