Ще трошки, і перелякана коаліція погодиться скасувати конституційну реформу. Бо поступки, на які йде Верховна Рада (а опозиція, нагадаємо, там наразі й не з'являється), вражають. Учора парламент по суті визнав, що «висмикуючи» депутатів із опозиційних фракцій, «більшовики» діяли незаконно. І... скасував розширення коаліції.
Відтепер до складу парламентської коаліції знову входить лише 238 нардепів: 186 членів фракції Партії регіонів, 31 соціаліст і 21 комуніст. Нагадаємо, що до того, як Президент оголосив про розпуск парламенту, розміри коаліції завдяки перебіжчикам із «Нашої України» та БЮТ зашкалювали вже за 260 голосів.
Однак, принаймні в нинішньому скликанні ВР, незалежно від того, скільки воно ще пропрацює, до коаліції у складі ПР, СПУ та КПУ більше 238 парламентаріїв не ввійде. Верховна Рада скасувала ч. 4 ст. 61 свого регламенту, в якій зафіксовано, що позафракційні депутати в індивідуальному порядку мають можливість вступати до коаліції. На думку законодавців («за» — 258), «прийняття відповідних змін буде сприяти врегулюванню політичної кризи і поновленню стабільності соціально-економічної ситуації в країні та спокою в суспільстві».
Окрім того, ВР ухвалила закон про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України у 2007 році для участі у багатонаціональних військових навчаннях. Раніше цей закон, внесений Президентом, парламентарії відхилили. Однак не факт, що його ухвалення можна вважати ще однією поступкою. Можливо, хтось просто схаменувся і збагнув, що таким чином взяти участь у спільних з українською армією навчаннях не зможуть і російські вояки. А можливо, «коаліціонери» просто сподіваються на те, що, підписавши цей закон, Президент продемонструє всій Україні їхню легітимність.
Річ у тім, що після оприлюднення указу Президента про розпуск Верховної Ради нинішніх народних депутатів як тільки не ображають. І «неповноцінними» називають, і «нелегітимними», і «недійсними», і «колишніми»... Скажімо, «нашоукраїнець» Павло Жебрівський учора дотепно назвав засідання парламенту «зустріччю випускників-2007». А деякі громадські організації розповсюджують звернення до журналістів із вимогою «не вводити громадськість в оману» й обов'язково вживати щодо парламентаріїв п'ятого скликання ВР термін «колишні».
А між тим, подобається це комусь чи ні, а депутати ці ще дуже навіть чинні, незалежно від того, чи відбудуться 27 травня дострокові вибори. Адже у статті 81 Конституції чітко сказано, що повноваження народного депутата, як і Верховної Ради, навіть у разі її дострокового розпуску, припиняються лише «в день відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання». А отже, парламент має цілковите право працювати й отримувати зарплату...