Уже десятий рік поспіль у Києві проходить міжнародна виставка-ярмарок «Екологія-2007». Традиційно серед учасників заходу — профільні інститути АН України, громадські організації, а також низка вітчизняних підприємств.
Одна з тем цьогорічної експозиції — токсичність викидів промислових підприємств. «Екологічна небезпека повинна вимірюватися не обсягами викидів на душу населення, а їхньою токсичністю і впливом на здоров'я та життєдіяльність людини», — вважає завідуюча лабораторією мутагенних факторів та оцінок ризику Інституту гігієни і медичної екології ім. Марзєєва, кандидат медичних наук Олена Турос.
Такої самої думки дотримується академік Національної академії наук України, голова Національної комісії з радіологічного захисту при Верховній Раді України Дмитро Гродзинський. «Найбільша небезпека полягає в тому, — говорить він, — що під впливом різноманітних токсичних викидів зростає мінливість поколінь, мінливість клітин людини».
У цьому році особливий інтерес до виставки виявили підприємства важкої промисловості, зокрема металургійний комбінат «Запоріжсталь». Він представив на виставці свої досягнення з впровадження екологічних технологій. Дмитро Гродзинський відзначив, що комбінат дбає про екологічність свого виробництва, вводить нові технології, замкнуті цикли, очисні споруди, «до чого більшість інших підприємств поки що залишаються байдужими».
Як повідомив головний спеціаліст з охорони природи і радіаційної безпеки ВАТ «Запоріжсталь» Микола Силін, цей металургійний комбінат упродовж десяти років значно знизив шкідливі викиди в атмосферу. «Виконання природоохоронних заходів дозволило «Запоріжсталі» знизити викиди в атмосферу на 41%, зменшити скидання стічних вод на 30% та підвищити повторне використання технічної води на 86%», — підкреслив еколог.
Ірина ТИШКО.