Стреси та повсякденна напруга впливають на нас, хочемо ми того чи ні. Мудрі люди кажуть, що від того напруження починаються і всі хвороби в людському організмі. Як виміряти стрес, знає Томас Холмс із Вашингтонського університету.
За його підходом, кожна стресова ситуація у житті людини обчислюється певною кількістю балів. І загальна величина стресу складається із суми цих балів. Якщо за півроку ваші показники заскакують за 300 — велика ймовірність того, що ви захворієте.
Правда, це тільки ймовірність. Мабуть, люди стійкіші за теоретичні формули, тому що у дослідженні того ж доктора Холмса 51 відсоток піддослідних, що набрали більше 300 балів, за період експерименту так і не захворіли. Стрес сприяє виникненню захворювання, а все ж головним лишається те, як людина йому, стресові, протистоїть.
Якщо людина одразу активно реагує на стрес — бореться із ситуацією, дає собі розрядку, — стрес не спричинює великої шкоди. Але коли психологічна реакція на стрес не отримує розрядки, то в цьому випадку в організмі починають накопичуватись негативні наслідки стресу. Це так званий хронічний стрес. Це сукупність тих неприємностей, на які людина не відреагувала. Саме цей стрес, на думку вчених, відіграє велику роль у виникненні багатьох хвороб.
Отже, який цифровий еквівалент прикростей, яких завдає життя (у балах): смерть дружини чи чоловіка — 100, розлучення — 73, розcтавання шлюбних партнерів — 65, тюремне ув'язнення — 63, смерть близького родича — 63, власна хвороба чи нещасний випадок — 53, укладення шлюбу — 50, звільнення з роботи — 47, примирення із чоловіком / дружиною — 45, вихід на пенсію — 45, погіршення здоров'я члена сім'ї — 44, вагітність — 40, сексуальні труднощі — 39, збільшення сімейства — 39, зміни в роботі — 39, зміни фінансового стану — 38, смерть близької людини — 37, зміна сфери робочої діяльності — 36, зміна кількості домашніх сварок — 36, позичка на суму більше десяти тисяч доларів — 31, зміна обов'язків на роботі — 29, початок самостійного життя сина чи доньки — 29, конфлікт із родичами дружини / чоловіка — 29, видатні особисті досягнення — 28, чоловік / дружина починає чи припиняє працювати — 26, початок чи закінчення навчання — 26, зміна житлових умов — 25, перегляд особистих навичок — 24, неприємності з начальством — 23, зміна учбового закладу — 20, зміна місця проживання — 20, зміна форми дозвiлля — 19, зміни частоти загальносімейних зборів — 15, відпустка — 13, дрібні порушення закону — 11.
Вимірявши загальний обсяг різноманітних стресів, не зайве подумати, чи прореагували ви на них активним чином? І якщо ні, постарайтесь не захворіти.