Ніч перед путчевим «різдвом»

25.12.2003
Ніч перед путчевим «різдвом»

Комунiсти грали в шахи вночi, а мат їм поставили вдень.

      Ніч із вівторка на середу відтепер варто охрестити «другою конституційною». Під час першої, 27-28 червня 1996 року, депутати просиділи в сесійній залі від ранку до ранку, аби ухвалити Основний закон. 23-24 грудня 2003-го парламентарії ночували під склепінням ВР для того, щоб не допустити наруги над Конституцією. Події цієї майже передріздвяної ночі (адже відбувалося це все за день до католицького Різдва) ми спробували відтворити за матеріалами інтернет-сайту «Майдан» та прес-служби «Нашої України», кореспонденти яких «за компанію» з опозиційними депутатами перебували в парламенті «від смеркання до світання».

 

23 грудня

      20.40. За наказом коменданта Верховної Ради охорона перестала впускати представників ЗМІ та помічників народних депутатів, незважаючи на те, що спікер не закрив вечірнє засідання парламенту (під час відкритого сесійного засідання журналістам дозволено перебувати у парламенті в будь-якому випадку, в несесійні дні може бути по-всякому. — Авт.). Біля першого під'їзду ВР зібралося близько 20 журналістів, більшість з яких мали змінити своїх колег, які працювали в парламенті ще з ранку. Тільки після втручання народних депутатів Шкіля, Тягнибока, Філенка, Манчуленка, Костинюка, Ключковського та Олексіюка представники мас-медіа змогли потрапити до середини. Знімальну групу «5-го каналу» зміг провести через інший під'їзд «наш» депутат Євген Червоненко, який на транспорті концерну «Орлан» привіз «черговим» у сесійній залі продукти й воду.

      21.27. У парламенті «більшовики» збирають голоси «для таємного голосування бюлетенями без попереднього обговорення, поза сесійним залом». Є 210 голосів. Фракція «Народовладдя» не дала голосів, не погодились комуністи. Очевидно, поки що триває торг. У сесійному залі перебувають три фракції опозиції — «Наша Україна», БЮТі та СПУ — майже у повному складі. Є частина комуністів, деякі «більшовики». Але основна частина більшості знаходиться в кулуарах, проводячи підготовку до голосування бюлетенями. У бюлетенях, за попередніми даними, буде 3 законопроекти (вочевидь, для того, щоб створити хоч видимість демократизму)

      22.01. На першому поверсі парламенту наряджають ялинку (6-7 метрів). Частина депутатів опозиції вийшла поїсти, Григорій Суркіс намагається спілкуватися з членами фракції БЮТі (мабуть, сподівається переконати. Чи домовляється про капітуляцію?). Ходять чутки, що через годину щось буде відбуватися.

      22.40. У будівлі Верховної Ради станом на 22.30 залишався Віктор Ющенко та близько 40 представників «Нашої України». Також ночувати в парламенті залишилися представники БЮТі, СПУ, близько 15 комуністів. Крім того, в коридорах парламенту були помічені Анатолій Толстоухов, Валерій Пустовойтенко, Катерина Ващук та все той же Суркіс. Як повідомив народний депутат Віктор Пинзеник, представники «Нашої України» залишатимуться у Верховній Раді до ранку. Загалом у парламенті перебувають близько 100 народних обранців, а також представники преси, які не виходять з ВР, оскільки назад охорона вже нікого, крім народних депутатів, не пропускає.

      22.48. Ходять чутки, що клерки з Адміністрації Президента обдзвонюють по списку членів більшості і делікатно запитують, чи віддали вони підпис за голосування бюлетенями. Якщо так — навпроти прізвища «більшовика» ставиться плюс. Якщо ні — мінус, і після цього до «мінусовика» дзвонить уже не клерк з АП.

      Коментар Павла Качура, депутата від «Нашої України»: «Ми повинні чітко усвідомлювати — це не проект більшості, це проект Банкової. Більшість є інструментом Банкової. Це підтверджує нехіть, з якою більшість дає свої підписи. Але тиск на них страшний. Ми пропонуємо зняти політичні питання і голосувати економічні — щоб розблокувати роботу парламенту. Логіка наших вимог проста — законопроект роздали лише сьогодні вранці, депутатам не дають знати, за що вони будуть голосувати, без жодного обговорення! На такий тиск ми відповідаємо аналогічним тиском. Зараз тривають консультації у Литвина, для того, щоби розблокувати роботу. Після консультацій дехто з керівників більшості дзвонить на Банкову, і після телефонної розмови досягнуті раніше компроміси їх уже не влаштовують. І знову все починається спочатку. Таке зовнішнє втручання у роботу ВР — основна причина того, що відбувається тут зараз».

24 грудня

      00.23. Завершилася нарада «четвірки» — комуністи отримали дозвіл Симоненка роз'їхатись. Віктор Ющенко після наради висловився щодо можливості співпраці з комуністами скептично.

      Більшість після «обробки» Банковою назбирала 227 бюлетенів, які і вкинуть, вочевидь, зранку в урни. На 6-ту ранку нібито планується акція есдеків, яким кортить продемонструвати, що вони — банда.

      З більшості залишається лише Литвин. Щоб йому не було сумно, приїхав Прем'єр Янукович, який відмовився давати будь-які коментарі представникам преси.

      1.00. Голова Верховної Ради Володимир Литвин вийшов до журналістів. Відповідаючи на запитання, чи закрив він вечірнє засідання парламенту, спікер заявив, що у нього не було можливості зробити відповідне оголошення. Він повідомив, що всі керівники ВР їдуть додому і не збираються проводити ніч у парламенті. Коментуючи можливість прийняття якихось рішень уночі, Литвин запевнив, що жодних ухвал та постанов бути не може і що сесія відновить роботу в середу.

       За словами спікера, на його зустрічі з Віктором Януковичем «ішлося про можливість нормалізації роботи парламенту». «Уряд особливо гостро відчуває неспроможність Верховної Ради нормально діяти, оскільки не розглядаються важливі законопроекти», — зазначив Литвин. Він також висловив стурбованість подіями, які відбувалися в парламенті у вівторок. «Ми стали свідками наруги над парламентаризмом», — заявив спікер Верховної Ради, додавши, що особисто він оцінює події в парламенті так: «Законодавчий орган перетворився на футбольний стадіон». Прогнозуючи можливий розвиток подій, Литвин заявив: «Важко сказати, що відбуватиметься у середу, але треба шукати шляхи розблокування роботи парламенту». І пообіцяв, що «у народних депутатів не буде ані Нового року, ані Різдва, ані старого Нового року — будемо працювати». За словами Володимира Михайловича, спротив конституційній реформі треба було концентрувати на Конституційному Суді, а сьогодні вже «тільки сам Бог може скасувати рішення КС». Крім того, він заявив, що й сам готовий голосувати за внесення змін до Конституції бюлетенями, аби розблокувати роботу парламенту. На запитання журналістів, чи мав він розмови з Президентом України щодо вівторкових подій у парламенті, Володимир Литвин відповів: «Мав, і не одну».

      01.58. Литвин пішов додому. Перед відходом він заявив журналістам, що попросив «більшовиків» не робити вночі спроб силою захопити президію Верховної Ради, яку зараз «тримає» опозиція.

      03:37. Верхню люстру у залі ВР вимкнуто. Панує затишна, майже домашня атмосфера. Крім їжі, завезено також мішок свіжих шкарпеток. Оголошено збір старих — для того, щоб зранку пожертвувати їх членам СДПУ(о).Трибуна і частково екран заклеєні листівками «Пахан 2001». Парламентарії читають газети, грають у шахи, дрімають. Депутат Луценко скандує в мегафон: «Хоч на годинку ти заснув, а завтра вже есдек».

      06.26. Попри прогнози, о шостій ранку «більшовики» з комуністами штурмувати трибуну не прийшли. Але опозиціонери про всяк випадок забарикадували двері до сесійної зали товстими дерев'яними брусами. Через єдині відчинені двері опозиціонери по черзі ходять до буфету, де п'ють каву й мінералку. За словами Віктора Пинзеника, чиновники з апарату Верховної Ради змушували працівниць буфету піти додому, але ті залишилися.

      7.45. Секретаріат фракції «Наша Україна» за дорученням депутата Віктора Пинзеника повідомив комендатуру Верховної Ради, що блокування парламентської сесійної зали триватиме до 9.30 і припиниться перед початком ранкового засідання.

      07.50. До парламенту з'їжджаються представники більшості, але до сесійної зали їх не пропускають. За словами опозиціонерів, паролем для входу є гасло «Кучму геть!», яке «більшовики», вочевидь, вимовити не наважуються. Кілька соціал-демократів піднялися до ложі преси, звідки оглядають опозиційні «барикади» й щось занотовують.

      9.30. Опозиція відкрила двері, як і обіцяла, рівно о пів на десяту. Знято дерев'яні бруси. Представники «трійки» блокують трибуну та стіл президії. До сесійної зали заходять представники більшості, яких трійка зустрічає оплесками, дудками та сиренами. Атмосфера напружена — всі перебувають у передчутті важливих подій...

За матеріалами інтернет-сайтів www.maidan.org.ua

та www.razom.org.ua.

  • У Верховній Раді оголошено перерву

    Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

  • Почати знизу

    Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

  • Вiдставили до лiкарнi

    Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

  • «УДАР» коліном

    Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

  • Морозу відріжуть зв'язок,

    Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>