Нафтопровід «Одеса—Броди—Гданськ» може запрацювати через чотири роки, оскільки казахи погодилися будувати його разом з поляками, але... не без участі росіян. Про це, як пише газета «Жечпосполита», йшлося під час позавчорашнього візиту до Астани президента Польщі Леха Качинського. Формально «добро» від президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва відкриває зелене світло для входження в цей міжнародний проект казахської державної нафтової компанії «КазМунайГаз». Проте Назарбаєв наголосив: до проекту «потрібно запросити росіян». Якщо так станеться, то ідея будівництва нафтопроводу «Одеса—Броди—Гданськ» практично втратить сенс, зазначає польська газета.
Назарбаєв пояснив, що з огляду на брак інфраструктури для транспортування казахської нафти до Одеси, буде необхідний транзит через територію Росії. Хоча, як насправді, то йдеться про небажання Астани погіршувати відносини з Москвою. Казахстан економічно дуже сильно пов'язаний з Росією, яка з великою підозрою стежить за контактами Назарбаєва зi США, Польщею та Україною. Москву непокоять спроби унезалежнення поставок казахських нафти і газу від російського транзиту. Про це свідчить хоча б те, що ще не встигла польська делегація відбути на батьківщину, як до Астани прилетів прем'єр-міністр Росії Михайло Фрадков.
Напевно, що Фрадков намагався переконати Назарбаєва збільшити експорт казахської нафти до Росії, щоб не було надлишків для експорту за іншими напрямками, припускають польські експерти.
Тож, схоже, що рішення про початок будівництва польської частини нафтопроводу «Одеса—Гданськ» цього року прийняте не буде. Втім на травень заплановано енергетичний саміт у Варшаві, основною темою якого буде чергова спроба реанімувати нафтогін, звівши за одним столом керівників країн-експортерів нафти та транзитних країн.